Velká čínská zeď, která je často považována za jeden z nejpozoruhodnějších architektonických počinů na světě, je na seznamu mnoha cestovatelů. Čím je tak výjimečná?
Je dvakrát tak dlouhá jako průměr planety Pluto
Po sčítání dosahují úseky Velké zdi přibližně neuvěřitelných 6 400 km, což je více než dvojnásobek průměru planety Pluto. Je také delší než průměr zemského měsíce, který je asi 3480 km.
Nelze ji vidět z vesmíru
Mýtus o tom, že Velká čínská zeď je viditelná z vesmíru, se udržuje přinejmenším od roku 1938, dlouho předtím, než lidé přistáli na Měsíci. I když je její struktura skutečně impozantní, materiály, z nichž byla postavena, mají tendenci splynout s krajinou, což ztěžuje rozlišení pouhým okem z vesmíru.
V čínštině se jmenuje Chang Cheng
Název Chang Cheng, což znamená „dlouhá zeď“, zřejmě pochází z knihy Sima Qian’s Records of the Grand Historian, historické knihy psané během éry dynastie Han. Ta slouží jako klíčová autorita rané čínské společnosti. Zeď se alternativně jmenuje Wan-Li Chang Cheng, což znamená „10 000 mil dlouhá zeď“.
Jako malta byla použita lepkavá rýžová mouka
Ze zbytků zdi, které postavil první čínský císař Qin Shi Huang, se dochovalo jen málo. Bylo ovšem zjištěno, že na tyto úseky pocházející z let 220 – 206 př. n. l. byla jako malta použita lepkavá rýžová mouka. Samotné cihly byly vyrobeny ze zeminy, kamene a dřeva.
Stavba začala před sjednocením Číny
Rozsáhlá výstavba zdi započala za vlády Qin Shihuanga, proto je považován za jejího autora. Nicméně on pouze spojil již existující zdi postavené severními královstvími, která dobyl a sjednotil.
Většina z toho, co zbylo, pochází z dynastie Ming
Nová stavba zdi začala za dynastie Ming (1368–1644) a během této doby se také zastavila. Dnes jsou veškeré stavební práce na zdi prováděny pouze za účelem jejího zachování.
Cihly byly masově odstraňovány během kulturní revoluce
Čínská kulturní revoluce (1966-1976) zdevastovala historická místa po celé zemi, včetně Velké zdi. Během této doby vláda vyzvala místní obyvatele, aby si z Velké čínské zdi brali cihly na stavbu svých domů.
Kempování je povoleno na určitých úsecích
Několik cestovních kanceláří nabízí jednodenní výlety na Velkou čínskou zeď, kdy si šťastní návštěvníci mohou postavit stany na tuto historickou památku a sledovat východ slunce nad jedním z největších počinů architektury na světě.
Zeď protíná devět provincií
Od východu na západ se Velká zeď táhne přes Liaoning, Hebei, Tianjin, Peking, Vnitřní Mongolsko, Shanxi, Shaanxi, Ningxia a Gansu. I když ne nepřetržitě. Ačkoli se mnoho cestujících drží dobře vyšlapaných úseků v Pekingu, mnoho dalších provincií nabízí jedinečnější výhledy.
Jiankou je nejfotogeničtější
Pekingská Jiankou je nejfotogeničtější částí Velké zdi. Díky strmým a dramatickým horám a drsné nedotčené kráse okolní krajiny je rájem pro fotografy z celého světa.
Badaling a Mutianyu jsou nejnavštěvovanější
Jiankou není snadná túra a pro nezkušené lezce může být ve skutečnosti nebezpečná. Méně náročnou, ale přesto obohacující návštěvu Velké zdi lze uskutečnit v Badalingu nebo Mutianyu. Vyhněte se však návštěvě během čínských svátků nebo vrcholné turistické sezóny.