Hlavní evropský regulátor léčiv, Evropská léková agentura (EMA), potvrdil, že existuje spojitost mezi záněty srdečního svalu a vakcínami na principu mRNA, tedy těmi od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Tyto vedlejší účinky jsou ovšem velmi vzácné. Informuje o tom BBC.
Agentura také prohlásila, že v případě obou vakcín přínosy silně převažují nad rizikem. Doporučila ale lékařům i pacientům, aby si na příznaky zánětu srdce dali pozor. Nejčastějšími symptomy jsou bolest na hrudníku, pocit, že nemůžete dýchat a rychle bušící srdce. Všichni s těmito příznaky by měli jít okamžitě k lékaři.
Vakcíny mohou způsobovat srdeční problémy dvojího typu: zánět srdečního svalu, známý jako myokarditida, a perikarditidu, což je zánět osrdečníku.
Analýza Evropské lékové agentury ukázala, že ze 177 milionů podaných dávek vakcíny Pfizer/BioNTech utrpělo 145 lidí myokarditidu a 138 lidí perikarditidu. U 20 milionů podaných dávek Moderny se zjistilo 19 případů myokarditidy a stejně tak perikarditidy. Člověk musí mít tedy opravdu velkou smůlu, aby si tohoto „černého Petra“ zrovna vytáhl.
„Riziko, že vás tyto vedlejší účinky postihnou, je velmi malé. Ale na tyto symptomy si musíte dát pozor, abyste mohli včas upozornit lékaře, zahájit léčbu a předejít tak komplikacím,“ uvedla EMA. Neléčené záněty srdce končí i smrtí.
Spojitost vakcín a zánětů srdce studuje rovněž Britská léková agentura (MHRA). „Přišli jsme na opakující se vzorek případů většinou u mladých lidí a u druhé dávky vakcíny,“ uvedla MHRA v prohlášení. Nejčastěji se podle ní tyto vedlejší účinky projeví zhruba čtrnáct dní po očkování. „Tyto případy jsou extrémně ojedinělé a průběh je většinou mírný. Postižení se většinou v krátké době uzdraví po standardní léčbě a klidu na lůžku,“ prohlásila MHRA.
Problém mladých lidí
Ačkoliv je riziko nízké, většinou postihuje mladé lidi, na něž momentálně cílí očkovací kampaň v celé Evropské unii, Českou republiku nevyjímaje. Obavy z možných vedlejších účinků se projevují ve veřejné debatě o očkování dětí, pro které covid-19 nepředstavuje vážné riziko.
Tyto vedlejší účinky se objevují pouze u vakcín na mRNA principu. Adenovektorové vakcíny, jako jsou látky od firem AstraZeneca či Johnson&Johnson, záněty srdce nezpůsobují. Mají zato jiné vedlejší účinky, například tvorbu krevních sraženin, které mohou být potenciálně smrtelné. I ty jsou ale velmi ojedinělé.
EMA nyní doporučila lidem, kteří trpí tzv. Clarksonovou chorobou neboli syndromem děravých kapilár, aby se neočkovali vakcínou Johnson&Johnson. Clarksonova choroba je velmi vzácná porucha, při níž kapiláry propouštějí krevní plazmu a další krevní komponenty do okolní tkáně a svalů. V těle se tak tvoří například náhlé otoky, a to například i v plicích. Neléčená nemoc vede často ke smrti pacienta, její příčina není známá.
Zánět srdce i osrdečníku se dostane na oficiální seznam vedlejších účinků vakcín v Evropské unii i ve Velké Británii. V USA už na takovém seznamu je.