I když stávající haitská vláda poprosila po atentátu na prezidenta Jovenela Moïse Spojené státy americké (USA) o vojenskou pomoc, dočká se nakonec pouze jednotky vyšetřovacího orgánu FBI. Prezident Moïse byl zavražděn ve středu a od té doby panuje na Haiti téměř anarchie. Uvedl to server CNN.
Přesto, že v chaosu nemohou kvůli řádění gangů tamní obyvatelé téměř vyjít ven, mají se v září konat nové volby. Jejich uspořádání podporuje především mezinárodní společenství. Aktivisté však nyní varují, že nebudou pravděpodobně možné.
Po zmatku, který na Haiti po středečním atentátu na prezidenta nastal, urgují ostatní státy tamní zbytek vlády ke konání zářijových parlamentních a prezidentských voleb. Problémem je však anarchie, která v zemi momentálně panuje. Prozatimní prezident nebyl vyhlášený a dočasného premiéra část země neuznává.
Asi třetině senátoru navíc vypršel v lednu loňského roku mandát. V této situaci navíc zemi začínají ovládat různé pouliční gangy, které nenechají obyvatele ani přejít některé části hlavního města. „Nikdo nepůjde volit v situaci, kdy ani nemůžete bezpečně přejít ulici,“ uvedl podle serveru Al Jazeera aktivista Velina Charlier.
Od počátku letošního června pak vypudilo násilí způsobené gangy více než 15 tisíc lidí z jejich domovů v hlavním městě Haiti. Důležitou cestu spojující hlavní město Port-au-Prince s jihem země pak ozbrojené gangy zcela zablokovaly. Například loni pak vlivem pouličních potyček zemřelo přes tisíc lidí.
Situaci ještě zhoršil středeční atentát na prezidenta, jehož motiv dosud není známý. Vyšetřovatelé však zatím určili 28 podezřelých, přičemž tři zemřeli a osm jich zůstává na svobodě. Asi 26 z nich má pocházet z Kolumbie s tím, že asi 13 z nich mělo mít napojení na armádu.
Nenechali ho ani promluvit a prošpikovali ho kulkami, sdělila světu manželka zavražděného prezidenta
Do země měli původně dorazit vojáci z USA, ale mluvčí Bílého domu Jen Psaki v pátek uvedla, že vláda místo toho pošle na Haiti profesionály z FBI. „Posílení právní kapacity Haiti je nyní naší hlavní prioritou, a byla jí i před středečním atentátem,“ dodala Psaki.
Prezident Moïse od ledna 2020 vládl podle některých úředníků bez mandátu, sám ale tvrdil, že mu má vypršet až za rok. Podezřelý byl také ze zpronevěry. Podle jeho ženy, která byla při atentátu postřelena, však byl zavražděn kvůli jeho reformním politikám, a ne údajné pochybné činnosti. „Bez toho, aniž by nechali mého manžela promluvit jediné slovo, vtrhli žoldáci do našeho domu a prošpikovali ho kulkami,“ sdělila po útoku.
Děti prezidenta Moïse nebyly zraněné a nyní jsou podle úřadů na bezpečném místě. Do domu se měli atentátníci podle kamerových záběrů dostat přestrojením za americkou protidrogovou jednotku. Po vraždě prezidenta byl na Haiti vyhlášen nouzový stav a prozatimní premiér Claude Joseph vyhlásil 15 dní národního smutku. Jaká bude budoucnost země však zůstává nejasné. „Nemůžeme volby uspěchat, jinak budou zvolení stejní lidé s penězi, z gangů a ti, kteří udržují tenhle monopol na nejistotu,“ popsal dále aktivista Velina Charlier novinářům.