Studie ukazují, že více než 60 % dospělých Američanů nemá doporučené množství fyzické aktivity. Více než 25 % dospělých není vůbec aktivní. Mají k tomu mnoho důvodů, od nabitého programu až po nedostatečně viditelné výsledky. Proč necvičíte vy?
Pokud se vám nedaří pravidelně cvičit, ale rádi byste, je prvním krokem zjistit, co vám stojí v cestě. Zde je deset nejdůležitějších důvodů, proč necvičíte, plus rady, jak tyto překážky překonat.
Cvičení vás nebaví
Jakékoli cvičení může být zpočátku těžké, zvláště pokud právě začínáte. Ale jak budete pokračovat v tréninku, vaše tělo zesílí. Až najedete na rutinu, která odpovídá vaší osobnosti a životnímu stylu, začnete se na své cvičení těšit.
Existuje mnoho různých forem cvičení a nemusíte se nutně zavázat k první, kterou vyzkoušíte. Prozkoumejte různé formy, například:
Skupinové fitness: Pokud máte rádi cvičení ve skupině, většina studií nabízí vše možné, od spinningu a kickboxu až po kruhové a silové tréninky.
Televize a videa: Mnoho televizních stanic nabízí ve svém programu lekce cvičení. Můžete také cvičit podle tutoriálů na Youtube.
Cvičte doma: Nemusíte chodit do posilovny, abyste si skvěle zacvičili. Přímo ve svém obývacím pokoji použijte vlastní vybavení. Dokonce i běžné fyzické práce jako je hrabání listí, odhazování sněhu nebo zametání, spaluje kalorie. Udělejte si z nich větší výzvu a považujte je za cvičení.
Fitness aplikace: Stahování různých fitness aplikací do smartphonu nebo tabletu může nahradit osobního trenéra. Tyto aplikace nabízejí nápady na cvičení, způsoby, jak sledovat váš pokrok, také udrží vaši motivaci. V některých případech se můžete dokonce propojit s fitness komunitou a soutěžit s ostatními.
Stále končíte a začínáte znovu
Možná začínáte intenzivně cvičit a máte nejlepší úmysly. Ale než se nadějete, ztratíte motivaci. Lidé skončí z mnoha důvodů:
Příliš rychlý začátek: Pokud necvičíte vůbec a pak začnete docházet 7x týdně do posilovny, můžete rychle vyhořet.
Zmatek: Zjistěte si více o strojích v posilovně a naučte se trochu základní anatomie, abyste mohli cvičení zaměřit na své cíle. Pokud začnete bez konkrétního plánu, pravděpodobně si vyberete náhodná cvičení, nebo je budete provádět sporadicky.
Nuda: Někteří lidé milují běžecké pásy nebo stacionární kola, ale jiní zjistí, že chůze nebo šlapání na místě není jejich šálek čaje. Najděte něco, co vás zaujme na delší dobu, nebo nabízí dostatek rozmanitosti.
Bolestivost: Když začínáte, bolest se dá očekávat. Stále byste však měli být schopni fungovat. Pokud jste po tréninku tak vyčerpaní, že nemůžete zvednout hlavu z polštáře nebo se při cvičení zraníte, pravděpodobně nebudete mít motivaci se k němu vrátit.
Pokud máte tendenci se cvičením skončit, berte to jako znamení, že je na čase změnit svou rutinu. Jak?
Práce s trenérem: Zkušený trenér dokáže z nenápadného cvičení udělat efektivní a náročnou rutinu.
Změňte své tréninky: Vyzkoušejte různé typy tréninku, aby byly zajímavé. Zkuste například kruhový trénink, intervalový trénink s vysokou intenzitou a kettlebells. Nezapomeňte vyvažovat silový trénink s kardio tréninkem.
Vyvarujte se vynechávání: Pokud máte chuť vynechat trénink ve fitku, máte k tomu pravděpodobně důvod. Opravdu se zamyslete nad tím, čím to je a jak to překonat.
Přečtěte si o pěti situacích, kdy cvičení opravdu vynechat.