Na Kubě se odehrály největší protivládní demonstrace za poslední desítky let. Na vině je prohloubení hospodářské krize, nedostatek léků i základního zboží. Aktivisté, demonstranti i novináři byli uvězněni, jeden člověk v pondělí zemřel. Informuje o tom The Guardian.
Bezpečnostní síly vládnoucí komunistické strany se snaží potlačit největší demonstrace v zemi za mnoho let. V neděli ulicemi pochodovaly tisíce Kubánců. Lidé volali po svobodě a odstoupení prezidenta Miguela Diaz-Canela. Desítky protestujících byly zadrženy.
Jednou ze zadržených je i novinářka Camila Acosta píšící pro španělské noviny. Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares požadoval její okamžité propuštění. „Španělsko hájí právo svobodně a pokojně demonstrovat a žádá kubánské úřady, aby to respektovaly,“ napsal na Twitteru.
Kuba zaznamenala za poslední rok rostoucí počet protestů, ovšem nikdy v tak velkém měřítku. Shromáždění se uskutečnila nejméně na 48 různých místech, včetně hlavního města Havany, uvedla ředitelka amerického odvětví Amnesty International Erika Guevara-Rosas.
Ostrov čelí nejhorší hospodářské krizi od pádu Sovětského svazu, kterou prohlubují americké sankce i pandemie koronaviru, která zemi připravila o příjmy z turismu. Lidé protestovali kvůli nedostatku léků, potravin i politické situaci.
„Kubánci potřebují ke štěstí cigarety, kávu a jídlo,“ řekl v úterý 41letý Rey Alonso v Havaně dle The Guardian. „Před čtyřmi lety jsme měli všechno – mohli byste jít ven a koupit plechovku coly. Nyní je všechno pryč. Samozřejmě, že lidé vyšli do ulic!“
Pro Kubu byl prioritou vývoj vlastních vakcín proti onemocnění covid-19. Peníze, které ale šly na výrobu, chyběly na dovoz dalších základních léků.
Protivládní demonstranti jsou z většiny mladí lidé
Guevara-Rosas dodala, že se myslí, že nejméně 140 Kubánců bylo zadrženo nebo zmizelo v důsledku demonstrací.
„Myšlenkou je potrestat ty, kteří se odváží napadnout vládu…a poslat zprávu,“ že žádné další protesty nebudou tolerovány, sdělila pro The Guardian.
Je dle ní však těžké ověřit, jak velký zásah proti demonstrantům byl, neboť dochází k odstávkám internetu.
Z většiny se ovšem jedná o mladé lidi. Starší generace na ostrově prožila dobu, kdy se výrazně zlepšila zdravotní péče, gramotnost a přístup ke kultuře a má sklon vládu podporovat. Mladší generace ovšem vyrostla uprostřed nedostatku a strádání.
Joe Biden vyzval k respektování práv občanů
Joe Biden v pondělí vyzval kubánské úřady, aby respektovaly práva občanů, „včetně práva na pokojné protesty a práva svobodně si určovat vlastní budoucnost“.
Americký ministr zahraničí Anthony Blinken pak v pondělí kubánský režim kritizoval za „nesplnění nejzákladnějších potřeb lidí, včetně potravin a léků“. Politika USA je ovšem navržena tak, aby vytvářela takové nedostatky. Joe Biden po svém příchodu do funkce nezrušil žádné z Trumpových sankcí.
Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez se však osočil a nazval to „mimořádným cynismem a pokrytectvím“. Americký prezident by dle něj měl zastavit „brutální represi“ vůči afroameričanům a novinářům ze strany amerických policejních složek.
Na konto brazilského prezidenta Bolsonara, který obvinil Kubu z „masakrování“ svobod jejích občanů, pak uvedl, že by se měl prezident spíše zaměřit na to, jak přispěl k politováníhodné smrti stovek tisíc Brazilců kvůli koronaviru.