Tuniský prezident Kaís Saíd po nedělních násilných masových protestech po celé zemi odvolal premiéra a pozastavil činnost parlamentu, informovaly agentura Reuters a stanice BBC. Nespokojenost Tunisanů s přístupem vlády k řešení pandemie jen prohloubila neutěšenou hospodářskou a sociální situaci v zemi.
Prezident Kaís Saíd, který byl zvolen v roce 2019, oznámil, že se ujme výkonné moci po boku nového premiéra. Jeho stoupenci začali slavit, odpůrci v parlamentu ho však okamžitě obvinili z přípravy převratu. Příznivci znepřátelených stran po sobě v pondělí ráno před parlamentem házeli kameny.
Tuniská revoluce v roce 2011 je často vyzdvihována jako jediný úspěch arabského jara v celém regionu. K ekonomické ani politické stabilitě nicméně nevedla.
Nedávný nárůst počtu případů covidu-19, po němž minulý týden premiér odvolal ministra zdravotnictví, jen zhoršil dlouhodobou frustraci obyvatel. Dvanáctimilionová republika podle údajů serveru Our World in Data dosud zaznamenala přes půl milionu případů onemocnění a 18 600 souvisejících úmrtí.
V neděli tisíce lidí demonstrovaly proti premiérovi Hišámovi Mašíšímu a vládnoucí umírněné islamistické straně An-Nahda a křičely: „Vypadněte!“.
Jedna z protestujících, Lamia Meftahi, řekla agentuře Reuters, že to byl „nejšťastnější okamžik od revoluce“.
Bezpečnostní síly v hlavním městě Tunisu zablokovaly parlament a ulice kolem hlavní třídy. Protestující vtrhli do kanceláří strany An-Nahda, rozbili počítače a zapálili lokální sídlo v Touzeuru.
„Přijali jsme tato rozhodnutí… dokud se do Tuniska nevrátí sociální smír a dokud nezachráníme stát,“ řekl v televizním projevu Saíd. Později se připojil k oslavujícím davům v Tunisu.
Zároveň prohlásil, že na další násilí zareaguje vojenskou silou. „Varuji každého, kdo se sáhne po zbrani a vystřelí. Ozbrojené síly odpoví kulkami,“ řekl Saíd v projevu.
Obvinění z puče
Podle ústavy tuniský prezident dohlíží pouze na vojenské a zahraniční záležitosti. Saíd byl nicméně s premiérem Mašíším dlouho v konfliktu.
Prezident nyní podle svých slov bude vládnout po boku nového premiéra, přičemž činnost parlamentu bude na 30 dní pozastavena.
Prezident při obhajobě svých kroků citoval z ústavy, která mu podle jeho vyjádření umožňuje pozastavit činnost parlamentu, pokud je v „bezprostředním ohrožení“.
Právní a politický rámec Tuniska je však nejasný. Ústava z roku 2014 požaduje zřízení zvláštního soudu, který by rozhodoval o podobných sporech. K jeho zřízení však nedošlo.
Předseda tuniského parlamentu Rašíd Ghannúší prezidenta obvinil, že chystá „převrat proti revoluci a ústavě“.
„Stoupenci An-Nahdy a tuniský lid budou bránit revoluci,“ řekl Ghannúší, vůdce islamisticko-konzervativní strany An-Nahda.
K obviněním z puče se připojily i další dvě strany, Srdce Tuniska a Karama.