Máte děti, rádi jezdíte na kole a chcete žít aktivním životem. Pak se dozajista nevyhnete otázce, jaké „vozítko“ nebo sedačku zvolit, abyste mohli své ratolesti na bicyklu přepravovat co nejbezpečněji. Třeba vám při rozhodování pomůžou i výsledky crashtestu. Hned na úvod je ale potřeba říct, že všechny záběry vypadají dost hrozivě.
Cyklisté jsou v silničním provozu velmi zranitelní. Stačí chvilka nepozornosti ať už na straně samotného cyklisty, nebo na straně kolemjedoucího řidiče a ohromný malér je na světě.
Velkému riziku jsou pochopitelně vystaveny i děti, když je dospělí na kole převážejí. Německý autoklub ADAC přišel se zajímavým crashtestem. Ten měl odhalit nejbezpečnější variantu, jak na kole s co nejmenším rizikem přepravovat dvě děti.
Čerstvý vzduch, žádné kolony a hodné děti
Vozit děti v cyklosedačce má pro rodiče mnoho výhod. Je to praktické, můžete vyjet prakticky kamkoli bez rizika kolon, jste na čerstvém vzduchu a samozřejmě je tu i faktor, že samotná jízda na kole je zábavná pro děti. Pěkně se vezou, krajina kolem nich utíká a na nějaké lumpárny nemají většinou ani pomyšlení.
V momentě, kdy se svými ratolestmi na kole někam vyrazíte, je třeba mít na mysli, že případný střet kola s autem může přinést fatální následky. Takže maximální bezpečnost je na prvním místě.
Málokdo si umí představit, co se přesně děje při srážce osobního auta s cyklistou přepravujícím dítě. Jak působí jednotlivé síly, kam jaká součástka při nárazu odletí a jaký náraz dítěti hrozí. Německý autoklub ADAC proto uskutečnil sérii testů, aby vybral nejbezpečnější možnost přepravy dětí na kole.
Podmínky testu: rychlost 30 km/hod a náraz pod úhlem 45 stupňů
Pokud máte jedno dítě, je zpravidla jasnou volbou cyklosedačka za jezdcem. ADAC se zaměřil na převoz dvou dětí. Testováno bylo pět variant a každá má pochopitelně své výhody i nevýhody.
Modelová situace byla nastavena tak, že auto jedoucí rychlostí 30 km/hod narazí do kola s dětmi pod úhlem 45 stupňů. ADAC testoval tyto možnosti přepravy. Dvě dětské sedačky za jezdcem, jedna sedačka za jezdcem s tím, že druhé dítě táhnete za sebou, dále cyklopřívěs, nákladní kolo a nákladní tříkolku.
Vítězství slaví dvojitá sedačka za jezdcem
Nebudeme si nic nalhávat, všechny testované varianty vypadají na videu děsivě a snad každému rodiči při představě něčeho takového tuhne krev v žilách.
Tak jako tak je tu ale přece jen vítěz. Jako nejbezpečnější řešení se ukázala dvojitá sedačka za jezdcem. Děti pochopitelně mají během jízdy na hlavě přilbu, ale vyšší pozice sezení znamená, že auto narazí do kola a ne přímo do dětí.
Pokud dospělý dítě tahá za sebou, auto narazí přímo do nohy dítěte, což je velmi nebezpečné. A ADAC tento typ neoznačil za bezpečný. Dítě v přívěsu je zase částečně chráněno rámem přívěsu a kolem a při převrácení z přívěsu nevypadne. Riziko vypadnutí je naopak hlavní nevýhodou nákladních kol a tříkolek.
„Ať už ve svém výběru sáhnete po jakékoli variantě, buďte vždy maximálně opatrní, bedlivě sledujte veškeré dění kolem a snažte se i předvídat, co by se mohlo stát,“ radí závěrem ADAC.