Ač zní titulek skoro až děsivě a neskutečně, není na něm slůvka lži. Zaprvé Íránec Džavád Forúghí skutečně v Tokiu získal zlatou olympijskou medaili. Zadruhé je členem organizace, kterou mají Spojené státy americké ve složce „teroristé, extrémisté“. A zatřetí organizace, kde Forúghí figuruje, je podle aktivistů srovnatelná s útvarem SS, který pod taktovkou Adolfa Hitlera fungoval za druhé světové války jako vyhlazovací policie.
Na jednu stranu bezmezně milovaný, na druhou až za hrob nenáviděný. I tak se dá smýšlet o Džavádovi Forúghím.
Vždy má mince dvě strany
Milovaný proto, že pro Írán jako první sportovec v historii vybojoval zlatou olympijskou medaili ve sportovní střelbě. Vzduchovou pistolí nastřílel 244,8 bodu a stanovil tak nový olympijský rekord. V této disciplíně dosud žádný jeho krajan pod pěti kruhy netriumfoval.
Není proto divu, že pro mnohé obyvatele Íránu je zkrátka národním hrdinou. Sportovcem, který je ve své disciplíně nejlepší na světě.
Nenáviděný pak proto, že je členem organizace „Íránské revoluční gardy“. A toto uskupení je od dubna 2019 na seznamu teroristických organizací USA. Čili by se dalo říct, že Forúghí hájí zájmy a „kope“ za skupinu, která vyznává extremismus a terorismus.
Katastrofa pro íránský sport i mezinárodní vztahy
Stejně jako všude na světě, i v Íránu fungují různé organizace hájící zájmy a práva všech lidí. A jedna taková s názvem „Spojení za Navida“ neváhala a napsala dopis izraelskému listu The Jerusalem Post.
V dopise bylo uvedeno, že udělení zlaté medaile někomu, kdo je spojen s teroristickou skupinou, je katastrofa a vlastně ostuda celého Mezinárodního olympijského výběru.
Na „teroristické členství“ olympijského vítěze upozornili i další
Kromě již zmíněné lidskoprávní organizace upozornili na spojení olympionika s teroristickou buňkou i další. Třeba íránsko-americká novinářka Masih Alinejadová.
Bojovnice za ženská práva měla být unesena ze svého bydliště v USA do Venezuely a odtud lodí transportována do Íránu. Tento případ v minulosti zaujal i světoznámý plátek The New York Times.
Další ženou, které je zlatá medaile pro Forúghího trnem v oku, je Ellie Cohanimová. Ta se sice narodila v Íránu, ale pak se přesunula do USA, kde pracovala jako vyslankyně pro boj s antisemitismem. „Je to ohromná ostuda pro olympiádu. Tenhle chlap byl označen za člena Íránských revolučních gard, což je teroristické organizace,“ napsala na Twitter.
Přírovnání k útvaru SS, který fungoval za Hitlerovy říše
Íránské revoluční gardy evidentně nejsou na „teroristickém“ seznamu pro nic za nic. Podle všeho se dopouštějí násilností včetně zabíjení nejen na Íráncích, ale terorizují i nevinné obyvatele Sýrie, Libanonu a Iráku.
Podle Lawden Bazarganové jsou Íránské revoluční gardy srovnatelné s útvarem SS Hitlerovy říše. Taková vyhlazovací armáda.
Sama Bazarganová, která je aktivistkou v oblasti lidských práv a svobod, byla ve svých 16 letech zadržena členy těchto gard a následně dva týdny vězněna. Poté byla transportována do věznice Evin.
Podle provládního íránského deníku měl Forúghí dokonce upozornit na své členství v teroristické organizaci vojenským pozdravem na stupních vítězů.