Spojené státy rozšiřují sankce proti Kubě. Oznámilo to v pátek federální ministerstvo financí. Krok má zvýšit tlak na komunistický režim, proti kterému se tento měsíc na karibském ostrově konaly nečekaně velké demonstrace.
Terčem nejnovějších sankcí jsou dva nejvyšší představitelé takzvané Národní revoluční policie (PNR), která patří pod kubánské ministerstvo vnitra. To je na sankčním seznamu USA už od ledna. Spojené státy mají podle ministerstva financí důkazy, že příslušníci PNR se zapojili do násilného potlačování demonstrací.
Americké ministerstvo financí na své oficiální webové stránce uvedlo, že sankce byly zavedeny na základě „Magnitského zákona„. Ten umožňuje implementovat cílené sankce proti jednotlivcům nebo subjektům odpovědným za porušování lidských práv nebo korupci na celém světě.
„Ministerstvo financí bude i nadále označovat jména těch, kteří napomáhají účasti kubánského režimu na vážných případech porušování lidských práv,“ řekla Andrea Gackiová z ministerstva financí USA.
Prezident Joe Biden krátce po oznámení nejnovějšího kola sankcí přijal v Bílém domě zástupce kubánské komunity žijící ve Spojených státech. Ujistil je, že jeho administrativa zkoumá další možnosti, jak podpořit opoziční hnutí. Nevyloučil ani zavedení dodatečných sankcí.
Recepce v Bílém domě proběhla téměř tři týdny poté, co Kubou 11. července a 12. července otřásly neobvykle silné protesty.
Do ulic tehdy vyšly tisíce obyvatel, kteří si stěžovali na nedostatek potravin, výpadky dodávek elektřiny a selhání vlády při nezvládnutí krize vyvolané šířením koronaviru. Byly to první protesty svého druhu od devadesátých let minulého století.