Nigerijský soud ve středu oznámil, že ropná společnost Shell musí do 21 dnů tamním farmářům zaplatit 111 milionů dolarů. Jedná se o vyplacení odškodného za ropnou skvrnu z roku 1970. Uvedl to server BBC. Podle vedení Shell způsobila nehodu při tehdejší občanské válce „třetí strana“. Soudní spor trvá od roku 2008, kdy farmáři ropného giganta zažalovali.
Dlouholetý spor v Nigérii mezi tamními farmáři a ropnou společností Shell ukončí její vedení vyplacením odškodného ve výši 111 milionů dolarů. Vyšetřování ropné skvrny započalo roku 1991, i když se v Nigérii objevila už mezi lety 1967 a 1970. Tehdy ve státě propukla občanská válka, kterou také ropná společnost z úniku viní.
Podle ní ho totiž způsobila „třetí strana“. Vinu proto ropný gigant odmítal od 70. let minulého století přiznat. Po rozhodnutí soudu z roku 2010 o zaplacení 41 milionů dolarů proto podala několik neúspěšných odvolání. Vedení také dlouho tvrdilo, že nemělo dostatečnou šanci se proti obviněním bránit.
Společnost Shell pak v minulosti uvedla, že „i když za skvrny nepřijímá odpovědnost, zasažené oblasti v komunitě Ebubu byly zcela napraveny“. Současnou situaci pak podle The Guardian okomentovala také organizace MOSOP věnující se lidu z nigerijského kmene Ogoni. „Jedná se o potvrzení našeho varování před environmentální devastací lidu Ogoni společností Shell. A také potřeby zasaženou zem obnovit,“ popsala MOSOP.
Došli jim triky, a proto se dohodli, soudí o Shell právník farmářů
Znečištění nigerijské půdy ropnými úniky zůstává problémem do současnosti. Například nizozemský soud rozhodl začátkem letošního roku, že je společnost Shell zodpovědná za škodu způsobenou v nigerijské deltě mezi lety 2004 a 2007. Zaplatit měla proto tamním farmářům odškodné.
„Došli jim triky a výmluvy, a proto se rozhodli se s námi domluvit. Rozhodnutí je pak ospravedlněním rozhodnosti naší komunity bojovat za spravedlnost,“ uvedl podle BBC právník Lucius Nwosa reprezentující před soudem nigerijskou komunitu.
Poprvé o kompenzaci nigerijským farmářům rozhodl nizozemský soud v lednu tohoto roku. Žalobci se tak dočkají vyplacení odškodného po 13 letech od zahájení soudu. Případ ale zůstal otevřený tak dlouho, že dva Nigerijci žalující Shell už v současnosti nežijí.
Rozsudek může také pro ropného giganta znamenat uspíšení stahování se z pozemních operací v Nigérii. Společnost totiž posledních deset let prodává aktiva tamním domácím investorům, zatímco se sama zaměřuje spíše na vrty v oceánu. U nich totiž nehrozí takové riziko konfliktu s tamními komunitami. Nigérie je největším producentem ropy v Africe.