Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek schválil podání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a Moderna osobám s narušeným imunitním systémem. V pátek o tom informovala agentura Reuters a stanice CNN.
Několik dalších zemí, včetně Izraele a Německa, plánuje nebo již provádí přeočkování. Snaží se tak vyhnout další krizi kvůli šíření nakažlivé varianty delta.
Vědci se nicméně stále rozcházejí v názoru na plošné podání posilující dávky vakcín proti covidu-19, neboť přínosy přeočkování zůstávají nejasné.
Společnost Pfizer uvedla, že účinnost vakcíny, kterou vyvinula ve spolupráci s firmou BioNTech, v průběhu času klesá. Odvolala se na studii publikované v British Medical Journal, která prokázala 84procentní účinnost čtyři měsíce po druhé dávce z maxima 96 procent.
Rovněž společnost Moderna si je vědoma případné potřeby posilovacích dávek, zejména kvůli šíření varianty delta, kterou mohou podle CDC šířit stejně rychle neočkovaní i plně očkovaní lidé.
Americký regulační orgán ve čtvrtek pozměnil povolení pro nouzové použití vakcín tak, aby u některých jedinců bylo možné podání další dávky. Konkrétně se jedná o osoby po transplantaci orgánů nebo s obdobně kompromitovanou imunitu.
Zprávy o infekcích mezi očkovanými lidmi a obavy ze snižující se ochrany vyburcovaly bohaté státy k distribuci posilovacích dávek, přestože řada zemí bojuje o přístup k prvním dávkám. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulý týden volala po moratorium na přeočkování proti covidu-19 nejméně do konce září.
Případy koronaviru ve Spojených státech vyvolané variantou delta se podle přehledu agentury Reuters vyšplhaly na nejvyšší hodnoty za posledních více než šest měsíců. Podle experta na infekční choroby Anthony Fauciho mohou být osoby s oslabeným imunitním systémem stávajícím očkováním chráněny nedostatečně.
V pátek se sejde panel poradců amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Projednají způsobilost jedinců s nedostatečnou imunitou k podání posilovacích dávek.