Karibský stát Haiti zasáhlo zemětřesení o síle 7,2 stupně. Nejméně 304 lidí zemřelo, 1800 bylo zraněno a stovky se pohřešují. Domy, školy i kostely jsou v troskách. Karibský národ tak postihla další tragédie po nedávné vraždě jejího prezidenta. Informují o tom zahraniční média.
Haiti, nejchudší země na západní polokouli, se potýká s gangy, rostoucí humanitární krizí, hladem i politickými nepokoji. Na začátku července se země po útoku na prezidenta Jovanela Moïse ocitla ve stavu nouze.
Nyní se Haiti s 11 miliony obyvatel následkem zemětřesení o síle 7,2 stupně bude potýkat s dalším měsíc trvajícím stavem nouze. Zemětřesení zasáhlo v sobotu jihozápad země asi 150 km západně od hlavního města Port-au-Prince v 8:29 místního času v hloubce 10 km, uvedla americká geologická služba USGS.
„Nejdůležitější je dostat z trosek co nejvíce přeživších,“ sdělil premiér země Ariel Henry. „Dozvěděli jsme se, že místní nemocnice, zejména ta v Les Cayes, jsou zaplněny zraněnými a lidmi se zlomeninami,“ dodal.
Henry požádal Haiťany o soudržnost. Uvedl, že potřeby jsou obrovské a je potřeba pečovat o zraněné, sehnat jídlo, pomoc, dočasné přístřešky i psychologickou podporu. O mezinárodní pomoc premiér prozatím nepožádá, dokud nebude znám rozsah škod.
USA, Argentina i Chile nabídli pomoc
Americký prezident Joe Biden nicméně ihned zareagoval a pověřil Samanthu Power koordinováním americké pomoci Haiti. Spojené státy jsou dle něj „blízkým a trvalým přítelem lidu Haiti“. Nejen USA však nabídlo pomocnou ruku, Argentina i Chile se chystají odeslat humanitární pomoc.
„Haiti má smůlu, vždy je něco špatně,“ řekl pro The Guardian Jeanty Dorméus, 41letý krejčí z Port-au-Prince.
Zničeno bylo nejméně 949 domů, sedm kostelů, dva hotely a tři školy, uvedla civilní ochrana země. Poškozeny byly další stovky domů, vězení i tři zdravotní střediska. Nedošlo však k žádnému většímu poškození přístavu, letiště nebo telekomunikace.
Záchranu ale nejspíše zkomplikuje blížící se tropická bouře Grace, která by mohla příští týden přinést silné deště a vítr.
V roce 2010 si zemětřesení vyžádalo přes 200 tisíc obětí
Ničivé zemětřesení, které Haiti zasáhlo v roce 2010, připravilo o život více než 200 000 lidí. Premiér uvedl, že tehdy nastaly zmatky a pomoc se obyvatelům dostávala pomalu. Tomu by chtěl nyní předejít.
Americký velvyslanec na Haiti Bocchit Edmond napsal na Twitteru mimo jiné, že „pocity z 12. ledna 2010 je opět pronásledují. Přírodní katastrofa nadále útočí na #Haiti.“
Zástupce Katolické humanitární pomoci na Haiti Akim Kikonda ale uvedl, že na rozdíl od roku 2010 bylo hlavní město Port-au-Prince do značné míry ušetřeno. Aktuálně je situace horší na jihozápadě.