Ačkoliv Tálibán po překotném dobytí Afghánistánu sliboval, že se nebude mstít, realita je zřejmě jiná. BBC informuje o dokumentu Organizace spojených národů (OSN), podle nějž bojovníci Tálibánu už vyhledávají lidi, co pracovali pro Alianci nebo pro bývalou afghánskou vládu.
Podle OSN militanti chodí od domu k domu a vyhrožují rodinným příslušníkům spolupracovníků spojenců. Varování, že radikální islamisté teď jdou po „kolaborantech“ stojí v interním dokumentu norského Centra globální analýzy, které spolupracuje přímo s OSN.
„Existuje mnoho jednotlivců, kterým nyní Tálibán zcela zřetelně vyhrožuje,“ řekl BBC Christian Nellemann, jehož tým za analýzou stojí. „Říkají, že pokud se jim dobrovolně nevydají, Tálibán zatkne a potrestá místo nich jejich rodinné příslušníky,“ uvedl. Varoval, že každý kdo je na seznamu Tálibánu, je v nebezpečí života a že mohou nastat masové popravy.
Evakuace budou pokračovat
Alianční země nyní dělají všechno pro to, aby své spolupracovníky z Afghánistánu evakuovaly. ČR během tří dnů dopravila do země 170 Afghánců, především tlumočníků a zaměstnanců české ambasády. Jeden z představitelů NATO pro BBC řekl, že za posledních pět dní bylo z Kábulu evakuováno 18 tisíc lidí a dalších 6 tisíc by mělo ještě odletět. Snahou Američanů je přes víkend evakuace zdvojnásobit, uvedl zdroj z NATO.
Situace u kábulského letiště je stále velmi chaotická a Tálibán k němu blokuje Afgháncům cestu. Někteří lidé ve snaze se dostat ze země dobyté extremisty podnikli skutečně zoufalé kroky. Nejznámější je asi případ devatenáctiletého Zaki Anwariho, který se zabil pádem přímo z podvozku letadla. Anwari hrál za národní mládežnický fotbalový tým. Vyšetřovatelé zveřejnili jeho identitu, ale další detaily k jeho případu neposkytli.
Velká kritika padá na hlavu amerického prezidenta Joe Bidena. Stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu bylo podle mnohých ostudné. Prezident by měl v pátek pronést projev na téma evakuace spolupracovníků.
Podle agentury Reuters nyní Tálibán disponuje nejméně dvěma tisíci obrněnými vozy americké výroby, třiceti až čtyřiceti vrtulníky a nespecifikovaným množstvím ručních zbraní. Tato technika patřila dříve afghánské armádě, která se při nástupu Tálibánu doslova rozprchla.