Radikální islamistické hnutí Tálibán, které převzalo moc v Afghánistánu, odsoudilo k smrti bratra afghánského tlumočníka. Rozsudek mu poslali ve třech dopisech, které má k dispozici CNN.
Tálibán muže, jehož identitu CNN zná, ale chrání, odsoudil za pomáhání Američanům a také za pomoc svému bratrovi, který byl tlumočníkem pro americkou armádu. Bývalý důstojník CNN potvrdil, že bratr odsouzeného skutečně pro alianční vojska pracoval. Dopisy Tálibánu jsou důkazem, že radikálové jdou i po rodinných příslušnících spolupracovníků spojenců. Mnohým z nich nezbyde nic jiného, než snažit se ze země uprchnout, což je každým dnem těžší.
„Byl jste obviněn z pomáhání Američanům,“ stojí v prvním, ručně psaném dopise, který muž dostal zhruba před třemi měsíci. „Také jste obviněn z napomáhání svému bratrovi, který je tlumočník.“ Tálibán v prvním dopise přikazuje muži, aby se dostavil na slyšení.
Protože tak neučinil, přišel druhý dopis. V něm mu Tálibán oznámil, že na soud nepřišel. Opět nereagoval, a tak přišel zanedlouho dopis třetí. Tentokrát už vytištěný.
„Protože jste nebral vážně varování, abyste přestal napomáhat křižáckým vetřelcům a také jste ignoroval soudní obsílky, byl jste uznán vinným v nepřítomnosti a odsouzen k smrti,“ stojí v dopise. Všechny tři listy jsou napsané v paštúnském jazyce a mají pečetě, které jsou shodné s těmi, co Tálibán používá.
Nikomu neublížíme, sliboval Tálibán
„Soudní rozhodnutí je konečné a nemáte právo se odvolat,“ píší radikálové ve třetím dopise. „Tuto cestu jste si vybral sám a vaše smrt bude brzy následovat dle Boží vůle.“
Tyto obsílky poněkud nabourávají současnou snahu Tálibánu o mírnější image. „Nikomu v Afghánistánu neublížíme. Jsme jiní než před dvaceti lety,“ řekl mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid na tiskové konferenci minulý týden.
Ve skutečnosti se ale zemí šíří zprávy, které vyvolávají pochybnosti. Naopak se ukazuje, že se Tálibán bude chtít spojeneckým pomocníkům brutálně mstít. Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena je nyní pod tlakem evakuovat z Afghánistánu nejen žadatele o azyl, ale i ostatní Afghánce, kteří se nyní strachují o své životy.