Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou všechny teorie o počátku vypuknutí pandemie covid-19 stále na stole. WHO dle The Guardian vyzvala čínské vědce, aby provedli vlastní vyšetřování. Debata o původu viru, který již zabil více než 4 miliony lidí a zpustošil ekonomiky po celém světě, je stále předmětem sporu.
Před 90 dny nařídil americký prezident Joe Biden zpravodajským službám USA prošetření počátku vypuknutí pandemie. Zdali se virus objevený prvně v centrální Číně dostal na lidi přes zvířata nebo unikl z vysoce bezpečného výzkumného zařízení ve Wu-chanu.
V úterý byl do Bílého domu doručen tajný dokument od zpravodajských služeb. Ten byl však označen za neprůkazný v otázce původu pandemie, zčásti kvůli nedostatku informací z Číny. Části zprávy by dle dvou amerických úředníků obeznámených se situací mohly být v následujících dnech odtajněny.
„Současná situace je, že všechny hypotézy týkající se původu viru jsou stále na stole,“ uvedl dle The Guardian Michael Ryan, ředitel programu pro mimořádné události v oblasti zdraví ve WHO, na otázku ohledně teorie o laboratorním původu. „Některé jsou více pravděpodobné než jiné na základě současné analýzy, ale všechny tyto hypotézy vyžadují další objasnění a další vyšetřování a my půjdeme a podíváme se, kam všechny tyto stopy WHO zavedou.“
Biden v počátku vyšetřování uvedl, že americké zpravodajské služby váhaly mezi dvěma pravděpodobnými scénáři – přenos ze zvířat nebo laboratoř.
Čínští zástupci se ohradili
Mluvčí ministerstva zahraničí Číny, Wang Wenbin, ve středu kritizoval Washington pro „politizování“ otázky původu koronaviru. „Spojené státy tvrdí, že postrádají informace z Číny. Můžu Spojeným státům říci, že je to jen záminka, jak zakrýt selhání jejich zpravodajských služeb při vysledování původu,“ uvedl dle China News. Wenbin navíc tvrdí, že report bude jen narušovat a poškozovat mezinárodní úsilí o hledání původu a globální spolupráci proti covid-19.
Šéf odboru pro kontrolu zbraní ministerstva zahraničí, Fu Cong, uvedl, že pokud chtějí Spojené státy bezdůvodně obviňovat Čínu, měly by být připraveny přijmout protiútok. „Pokud si USA myslí, že je Čína vinna, musí přijít s důkazy, které prokáží, že Čína je vinna. Oběť neobviňujete z toho, že neposkytla informace, aby usvědčila sama sebe.“
Chen Xu, zástupce Číny v OSN v Ženevě, napsal v úterý generálnímu řediteli WHO. Dle něj by místo toho měly být předmětem vyšetřování laboratoře Fort Detrick a University of North Carolina v USA. Dle Ryana si však tímto požadavkem Čína odporuje, neboť Peking byl proti teorii laboratorního úniku.
Přestože Biden požadoval, aby zpravodajské služby znásobily úsilí při pátrání, 90 denní přezkum je nepřiblížil k výsledku, uvedli úředníci pro The Post.
Nedostatek podrobných informací z Číny
Peking odmítl žádosti z USA a dalších zemí na obnovení šetření původu po silně politizované návštěvě týmu WHO v lednu. Částí problému je tak dle Wall Street Journal nedostatek podrobných informací z Číny. „Pokud Čína neumožní přístup k určitým datovým souborům, nikdy se to doopravdy nedozvíte,“ sdělil pro server pod podmínkou anonymity úředník.
Na počátku pandemie se diskutovalo o tom, že vir se na lidi přenesl z netopýrů, pravděpodobně prostřednictvím zprostředkovatelů. Postupem času však vědci nenalezli vir, který odpovídá genetické struktuře SARS-Cov-2, ani u netopýrů ani u jiného zvířete. Odborníci jsou tak stále více ochotni zvážit teorii, že virus mohl uniknout z laboratoře, píše The Guardian.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus připustil, že počáteční vyšetřování globálního zdravotnického orgánu ve virologické laboratoři ve Wu-chanu nešlo dostatečně daleko. Jeho naléhání, že je zapotřebí více výzkumu, aby došlo k vyloučení teorie laboratorního úniku a WHO žádost o druhou etapu šetření, rozzuřilo Peking. Ryan ovšem uvedl, že čínští vědci prohlásili, že provádějí vlastní studie o původu.