Satelitní fotografie amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru ukazují ropnou skvrnu táhnoucí se asi tři kilometry od přístavu Fourchon v Louisianě. Pobřežní policie se proto v současnosti snaží v Mexickém zálivu dohledat původ ropného úniku. Pravděpodobně ho způsobil hurikán Ida, který pobřeží zasáhl minulý týden v neděli. Ropa nejspíše pochází z podvodní vrtu.
Hurikán Ida za sebou zanechal v Louisianě minulý týden milion lidí bez proudu a donutil amerického prezidenta Bidena vyhlásit stav katastrofy. Újmám se nevyhnul ani podvodní ropný vrt, ze kterého doposud uniká do moře v Mexickém zálivu ropa. Skvrnu ohlásil Národní úřad pro oceán a atmosféru, v současnosti ji dále vyšetřuje tamní pobřežní hlídka. Uvedl to server BBC.
Podle poručíka a mluvčího pobřežní policie Johna Edwardse přistoupila nezisková organizace Clean Gulf Associates k opatřením snažícím se zastavit další šíření ropné skvrny. Společnost rovněž na moře spustila čluny, které mají z vody ropu odsávat. Doposud se jim však podle serveru Al Jazeera podařilo odstranit pouze 160 litrů ropy. Zdroj úniku zatím policie nepotvrdila.
Ropa však dle dosavadních informací uniká u zálivu Marchand. Mluvčí pobřežní policie Edwards médiím sdělil, že je dle něj za skvrnu zodpovědná společnost Talos Energy. Ta následně uvedla, že zodpovědnost za katastrofu odmítá, přesto přistoupila ke spolupráci s úřady i neziskovou organizací Clean Gulf Associates.
„Budeme i nadále pokračovat v kooperaci s Americkou pobřežní hlídkou a dalšími státními a federálními agenturami, abychom zjistili zdroj úniku ropy a zajistili tak úspěšnou pomoc,“ přiblížila dle BBC svůj postoj firma Talos Energy. Skvrna zatím dle úřadů nijak neovlivnila tamní pobřeží a zůstává na moři.
Ropná skvrna se táhne v Mexickém zálivu 19 kilometrů na východ
Na místě v současnosti pracují také soukromí potápěči, kteří se snaží blíže identifikovat zdroj ropné skvrny. Úřady si doposud nejsou jisté, jaké množství ropy bylo v důsledku hurikánu Ida do moře vypuštěno. V sobotu však server Associated Press (AP) zveřejnil fotografie, na nichž se ropa táhne podél Mexického zálivu více než 19 kilometrů na východ. Skvrna v zálivu Marchand je pak jedna z mnoha environmentálních katastrof, které silná bouře na americkém pobřeží napáchala.
Svědectví o ropné skvrně ve čtvrtek zveřejnila také organizace zaměřující se na ochranu přírody Envrionmental Protection Agency. Ve středu totiž agentura AP dle CBS News sdílela fotografie ropy blízko rafinerie Phillips 66. Začátkem července se pak Mexický záliv proslavil na sociálních sítích kvůli videu hořícího moře. Oheň tenkrát způsobil unikající plyn z podvodních trubek.