Vláda Spojeného království zvažuje zákaz prodeje nových benzínových, naftových a konvenčích hybridních automobilů již od roku 2030. Aktivisté ale varují ministry, aby nebyli „podvedeni“ plug-in hybridními vozy (PHEV). Podle nového testování jsou totiž emise oxidu uhličitého z těchto automobilů až dvaapůlkrát vyšší, než naznačují oficiální testy.
Plug-in hybridy jsou vozidla, která umožňují dobíjení akumulátoru z elektrické sítě a dokáží ujet na elektřinu delší vzdálenost než klasické hybridy.
Dle BBC je jedním z návrhů, aby plug-in hybridy nebyly zahrnuty v zákazu a nové prodeje mohly pokračovat až do roku 2035. Je to z toho důvodu, že mohou nabídnout dojezd 20-40 mil jako čistě elektrické vozidlo.
Tato auta, která se dobíjí „ze zásuvky“ představují 3% z prodeje nových automobilů.
Oficiální „laboratorní“ testy uvádějí, že tyto automobily vypouštějí 44g CO2 na km. Dle analýzy organizace Transport & Environment podporované Greenpeace UK jsou ale průměrné hodnoty vypouštěné PHEV 120 g CO2 na km.
Oficiální testy se provádějí na okruhu, kdežto data organizace Transport & Environment jsou shromážděná od přibližně 20 000 řidičů po celé Evropě.
„Plug-in hybridy jsou vlci v rouše beránčím automobilového průmyslu. Mohou se zdát mnohem ekologičtější volbou, ale falešná tvrzení o nižších emisích jsou trikem výrobců automobilů, jak pokračovat ve výrobě SUV a benzinových a naftových motorů,” uvedla vedoucí politiky Greenpeace UK Rebecca Newsom.
Automobilový průmysl uznává, že laboratorní testy ne vždy odrážejí skutečné použití, ale kritizoval zprávu a uvedl, že využívá údaje o emisích z testu, který je starý dva roky.
Výkonný ředitel Society of Motor Manufacturers and Traders Mike Hawes řekl BBC, že očekává, že dojezd a výkon plug-in hybridů se bude i nadále zlepšovat, což z nich udělá základní odrazový můstek k plně elektrickému vozidlu.