Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno. Informuje o tom CNN.
Jedná se zřejmě o takzvaný syndrom kanabionidní hypermeze neboli syndrom chronického zvracení z marihuany. „Pacienti se svíjejí, drží se za břicho a stěžují si na opravdu silné bolesti a pocity na zvracení,“ cituje CNN Sam Wang, specialista na toxikologii v nemocnici v Coloradu, který pacienty s tímto syndromem léčí.
„Pak zvrací a zvrací, někdy až celé hodiny. Někteří uvedou, že před příchodem na pohotovost si dali horkou sprchu, ale že nepomohla. Tehdy už víme, že se jedná o tento syndrom,“ dodal Wang.
Syndrom kanabionidní hypermeze byl objeven teprve v roce 2004. Tehdy skupina australských vědců popsala případy devatenácti chronických uživatelů konopí, u nichž se opakovaly stavy zvracení a bolesti břicha. Devět z nich výzkumníci sledovali pravidelně a zjistili, že symptomy zmizely, když přestali konopí užívat, ale zase se vrátily, jakmile s tím zase začali.
Zvláštní potřeba horké vody
Zajímavé bylo, že zhruba polovina z nich řekla, že svůj stav léčí opravdu horkou, někdy až vařicí sprchou. A i u dalších případů syndromu chronického zvracení, které se začaly objevovat, byl tento způsob léčby přidružený. „Pacienti mi často říkají: víte, když na mě tyhle stavy přijdou, musím si dát horkou sprchu a pak to přejde,“ uvedl Wang. „Je velmi časté, že pacienti mají potřebu opravdu velmi horké sprchy nebo lázně, aby se jejich příznaky zlepšily. Proč? To zatím není zcela jasné,“ dodal lékař.
THC, hlavní psychoaktivní složka konopí, ovlivňuje receptory bolesti, takže jedna z teorií je, že pocit výrazně horké vody přeruší cyklus bolesti a tím zmírňuje symptomy. Marihuana se paradoxně užívá ke zmírnění symptomů po chemoterapii (což je právě bolest a zvracení) u onkologických pacientů. Ale ačkoliv je konopí populárním lékem proti bolesti, existují diametrálně odlišné studie o jeho efektivitě v této oblasti.
Podle Wanga je důležité především množství psychoaktivní látky. „Je dobře zdokumentováno, že množství THC v konopí výrazně vzrostlo,“ uvedl expert. „V devadesátých letech to byly čtyři, maximálně pět procent. Dnes obsahuje konopí zhruba 15 až 20 procent THC,“ řekl.
Další záhadou je ale to, že některým silným kuřákům marihuany se chronické zvracení vyhýbá. „Není zatím úplně jasné, kdo má predispozice k tomu, jej dostat. Jde o frekvenci užívání, nebo specifický produkt? Taková data zatím nemáme.„
Časté zvracení může i zabít
Wang je autorem studie, která v Coloradu (kde je konopí k lékařskému užití legální od roku 2009) zaznamenala 800 tisíc případů tohoto syndromu v letech 2013-2018. Což je téměř třetinový nárůst od roku, kdy se konopí legalizovalo. Třetině pacientů s touto nemocí je méně než 25 let.
„Rozhodně to není ojedinělá věc. Když přijde do ordinace mladý člověk a stěžuje si na zvracení, moji kolegové už ví, že se ho mají zeptat na užívání marihuany. Pak už ví, jak to léčit,“ uvedl Wang. Léčba tohoto syndromu zahrnuje infuze s tekutinou proti dehydrataci a léky, které zabrání nevolnosti. I tak ale pacienti musí podstoupit řadu testů, například z krve, moči, endoskopii a magnetickou rezonanci, aby se vyloučily další možné diagnózy.
Wang každopádně radí, aby mladí u těchto příznaků s návštěvou lékaře neotáleli, protože jim může zachránit život. „Tohle je stejné, jako u jiné, například virové nemoci, která vás nutí často zvracet. Může dojít i k šoku a selhání orgánů,“ varuje lékař.
Data navíc ukazují, že syndrom chronického zvracení je celonárodním problémem. Studie z roku 2020 ukazuje, že jeden z pěti pacientů hospitalizovaných kvůli naléhavému zvracení byl zároveň silným kuřákem marihuany.