Tálibán afghánským dívkám v sobotu nedovolil návrat do středních škol, a to navzdory svým dřívějším slibům, že ženy budou moci i nadále pracovat a vzdělávat se. Zpět do tříd smějí pouze chlapci a učitelé mužského pohlaví, informoval server BBC a ABC News.
Středoškolačky pro BBC řekly, že jsou z aktuální situace zničené. „Všechno vypadá velmi černě,“ prohlásila jedna z nich.
Představitelé Tálibánu, kteří se minulý měsíc chopili moci, podle svého vyjádření pracují na tom, aby v této věci dospěli k rozhodnutí. Mnozí se obávají návratu režimu 90. let, kdy radikální hnutí přísně omezovalo práva dívek a žen.
Tálibové za své nové vlády prohlásili, že ženy budou smět studovat a pracovat v souladu s výkladem islámského náboženského práva, který tato skupina zastává.
Pracujícím ženám však bylo řečeno, aby zůstaly doma, dokud se nezlepší bezpečnostní situace. Příslušníci hnutí Tálibán od převzetí moci v zemi už například zbili ženy protestující proti prozatímní vládě složené výhradně z mužů.
V pátek navíc islamistická skupina nahradila ministerstvo pro záležitosti žen ministerstvem pro prevenci neřestí a podporu ctností, které kdysi prosazovalo přísné náboženské doktríny.
Většina škol v hlavním městě Kábulu byla od dobytí města Tálibánem před více než měsícem uzavřena. Některé afghánské dívky se vrátily do lavic základních škol s třídami rozdělenými podle pohlaví. Starší dívky však momentálně nevědí, zda a kdy budou moci pokračovat ve středoškolském studiu.
Mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid v sobotu sdělil místní tiskové agentuře Bakhtar, že se připravují opatření ke znovuotevření dívčích středních škol, ale datum neuvedl.
Afghánská aktivistka bojující za práva žen Zarqa Yaftali se nicméně domnívá, že je jasné, že Tálibán svůj závazek nedodrží. „Neváží si afghánských žen a chtějí, aby všechny afghánské ženy a dívky žily v jakési temnotě,“ řekla Yaftali.
Afghánské dívky se strachují o svou budoucnost
V prohlášení vydaném před sobotním znovuotevřením afghánských škol stálo: „Všichni učitelé a studenti mužského pohlaví by měli navštěvovat své vzdělávací instituce.“ Střední školy jsou obvykle pro studenty ve věku od 13 do 18 let. Většina z nich je segregována podle pohlaví.
Školačky a jejich rodiče v sobotu vyjádřili své obavy z chmurných vyhlídek.
„Strašně se bojím o svou budoucnost,“ řekla afghánská školačka, která doufala, že bude právničkou. „Všechno vypadá velmi černě. Každý den se probouzím a ptám se sám sebe, proč jsem naživu? Mám zůstat doma a čekat, až někdo zaklepe na dveře a požádá mě o ruku? Je tohle životní úděl ženy?“ uvažovala podle BBC.
Její otec ji doplnil: „Moje matka byla negramotná a můj otec ji neustále šikanoval a nazýval ji idiotem. Nechtěl jsem, aby moje dcera byla jako moje máma.“
Další dívka z Kábulu situaci označila za nešťastnou. „Chtěla jsem se stát doktorkou! A ten sen zmizel. Nemyslím si, že by nás pustili zpátky do školy. I kdyby znovu otevřeli střední školy, nechtějí, aby se ženy vzdělávaly,“ prohlásila šestnáctiletá studentka.
Začátkem tohoto týdne Tálibán oznámil, že ženy budou moci studovat na univerzitách, ovšem ne po boku mužů. Budou se také muset podřídit novému kodexu oblékání.