Několik hodin poté, co Kanada propustila finanční ředitelku Huawei Meng Wanzhou (Wan-čou), Čína propustila dva zadržené Kanaďany, Michaela Kovriga a Michaela Spavora. Muži, stejně jako Meng, byli zadrženi v roce 2018. Informuje o tom The Guardian.
Po více než tisíci dnech Čína propustila z vězení dva Kanadské občany – bývalého diplomata Michaela Kovriga a podnikatele Michaela Spavora. Ti byli zadrženi v prosinci roku 2018 a obviněni ze špionáže. Oba Michaelové tvrdili, že jsou nevinní.
Spavor byl minulý měsíc odsouzen k 11 letům vězení. Ten byl podle státních médií obviněn z poskytování zpravodajských informací Kovrigovi. Jeho verdikt po tajném procesu v březnu měl být teprve oznámen, uvádí The Guardian.
Muži byli zatčeni krátce poté, co policie ve Vancouveru zatkla na americký zatykač výkonnou ředitelku Huawei Meng. Ta byla obviněna, že ona i společnost porušily americké ekonomické sankce vůči Íránu. Meng byla držena v podmínkách volného domácího vězení. To jí tak umožnilo se během dne pohybovat po Vancouveru. V průběhu pandemie ji navíc mohli navštívit její manžel, syn a dcera, dodává deník.
„Za poslední tři roky se můj život obrátil vzhůru nohama. Byl to rušný čas pro mě jako matku, jako manželku,“ řekla Meng. Dodala nicméně, že to byla neocenitelná zkušenost a nikdy nezapomene na všechna dobrá přání, která dostala od lidí z celého světa.
Dle Číny spolu zadržení nesouvisí
Čína dlouhodobě popírá, že by zadržení Kanaďanů souviselo se zadržením ředitelky Huawei. Kovrigova manželka Vina Nadjibulla však před březnovým soudem řekla agentuře Reuters, že „Michael a Michael Spavor jsou nevinní Kanaďané, kteří se dostali do většího geopolitického sporu.“
S tím souhlasili i některé ze západních zemích. Kanada a další západní vlády obvinily Čínu z „rukojmí diplomacie“.
Letadlo s Michaelem Kovrigem a Michaelem Spavorem opustilo čínský vzdušný prostor kolem 19:30 (Ottawa) v pátek. Doprovázel je kanadský velvyslanec Dominic Barton.
„Tito dva muži si prošli neuvěřitelně těžkou situací, ale je to inspirující a je pro nás pro všechny dobrou zprávou, že jsou na cestě domů ke svým rodinám,“ uvedl premiér Kanady Justin Trudeau.
Meng byla propuštěna po dohodě o odložení stíhání
Několik hodin předtím američtí žalobci dosáhly dohody s Meng Wanzhou o odložení stíhání, které potrvá do konce příštího roku. Posléze jí bylo umožněno vrátit se do Číny výměnou za přiznání pochybení. Huawei je stále na americkém blacklistu.
Dle mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zhao Lijian umožnilo návrat Meng „neutuchající úsilí čínské vlády“. Sama Meng na sociální síti děkovala vlasti a čínské komunistické straně.
Další Kanaďané zůstávají v Číně zadrženi
V roce 2018, kolem zatčení těchto dvou mužů, čínské úřady také zvýšily trest dalšímu Kanaďanovi Robertu Schellenbergovi z 15 let vězení na trest smrti. Nejméně čtyři další Kanaďané jsou v Číně odsouzeni k trestu smrti, uvádí The Guardian. Eskalace jejich případů se shoduje s vývojem v Mengově případě, řekla v březnu National Post Margaret McCuaig-Johnston z University of Ottawa.
Trudeau na páteční tiskové konferenci uvedl, že Kanada bude i nadále zastávat zájmy Kanaďanů po celém světě. „Chtěl bych poděkovat našim spojencům a partnerům z celého světa v mezinárodním společenství, kteří vytrvali solidárně s Kanadou a těmito dvěma Kanaďany,“ řekl.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že vláda USA je potěšena, že se muži vracejí do Kanady.