Pět lidí, mezi nimi i patnáctiletá teenagerka, bylo zastřeleno v Kolumbii, kdy ozbrojená úderka vnikla na diskotéku. Je to další ze série útoků ozbrojených militantů, které latinskoamerickou zemi sužují. Informuje o tom BBC.
V Kolumbii jsou vraždy takřka na denním pořádku a stát nese oprávněný punc nejnebezpečnější země na světě. Čile tam rovněž kvete obchod s drogami. Za poslední sérii střeleckých útoků může militantní skupina, která se oddělila od ultralevicové organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Kolumbijská vláda uzavřela před časem s FARC příměří. Poté se ale ti nejradikálnější členové, kteří s příměřím nesouhlasili, odtrhli a dál řádí na vlastní pěst.
Poslední incident se odehrál v přímořském městě Tumaco, kde ozbrojení muži zahájili palbu na diskotéce. Dva lidé zemřeli okamžitě, tři další později v nemocnici. Šest lidí bylo zraněno. Podle místních médií militanti zastřelili i patnáctiletou dívku, píše BBC.
Velitel kolumbijské armády, generálmajor Álvaro Vicente Pérez řekl, že za běsnění může disidentská úderka, která se oddělila od FARC a říká si Uriel Rendón Column. To je jen jedna z několika militantních skupin, které se od FARC oddělily. Mezi nimi je rivalita na život a na smrt a právě jejich nevraživost nezřídka ústí v krveprolití.
Odpadlíci od FARC v červenci zaútočili na helikoptéru, v níž seděl kolumbijský prezident Iván Duque. Při střelbě na vrtulník nebyl nikdo zraněn. „Byl to zbabělý útok, násilí ani terorismu se nebojím,“ komentoval to později prezident. Na svědomí mají také bombový útok u sídla armády ve městě Cúcuta, který zranil 36 lidí.
Drogoví mafiáni: kudy chodí, tudy vraždí
Kolumbijský institut Indepaz, který se monitorováním vražedných útoků zabývá, uvedl, že za letošní rok se takových masakrů odehrálo už 72 a zemřelo při nich celkem 258 lidí. Většina z nich se odehraje právě v provincii Nariňo, kde teroristé spáchali i poslední přestřelku. Právě toto místo je zločinem nejvíc zasažené. Především proto, že tento region je známý pěstováním koky, výchozí suroviny k výrobě kokainu. Ozbrojené militantní skupiny chtějí trh s kokou ovládat a neváhají střílet, když jim někdo vstoupí do cesty. Většina odpadlíků z FARC, co odmítli složit zbraně a usmířit se s vládou, se přesunula právě do ilegálního obchodu s kokainem.
Guvernér provincie Nariňo už veřejně přiznal, že místní kapacity už na potírání drogových gangsterů a jejich častých přestřelek nestačí. Apeloval na policii a armádu, aby pomohla.