O upírech, kteří patří mezi netopýry, je známo, že jsou sociální zvířata. Nebylo však jisté, zdali vazby sahají mimo jeskyni či úkryty. Ukázalo se, že ano. Pomáhají jim při lovu šetřit energii i čas. O studii, která se objevila v PLOS Biology, informuje ScienceNews.
Upíři obecní (Desmodus rotundus), kteří žijí ve Střední a Jižní Americe, vytvářejí ve svých úkrytech vazby a dělí se jak o potravu, tak o sebe pečují. Mohou tak udržovat dlouhodobá sociální pouta. Nebylo však jasné, zdali toho využívají i při nočním lovu.
„Létají tam venku, ale nevěděli jsme, jestli spolu stále komunikují,“ uvedl pro ScienceNews Gerald Carter, evoluční biolog z Ohio State University.
Společně se svým kolegou Simonem Rippergerem z Museum für Naturkunde v Berlíně přidělali na 50 samic netopýrů drobné počítačové senzory. Ty nepřetržitě registrovaly blízkost dalších senzorů v úkrytu i venku, což odhalilo, kdy se netopýři setkali. Prvně ale samice společně strávily 21 měsíců v zajetí.
Výzkum naznačuje, že upíři využívají sociální vazby i ve chvíli, kdy hledají potravu. Než se totiž upír do masa zvířete zakousne a vytvoří ranku, může to trvat 10 až 40 minut. Ve chvíli, kdy je rána otevřená, se navíc může strhnout boj o přístup.
Ukázalo se, že zvířata, která si utvořila nějaké vazby se spíše potkala v terénu a krmila se spolu než cizinci. Setkání trvala také déle. Dle Cartera se tak upíři při setkání se se spřáteleným netopýrem o potravu podělí, místo aby bojovali nebo odletěli hledat jinam.
Zřídkakdy však netopýři opouštěli úkryt pohromadě a většinou se krmí sami. To dle Cartera naznačuje, že neprovádějí striktně koordinované lovy, ale podělení se s přáteli jim může ušetřit čas i energii.