Britská vláda chce v Anglii umožnit komerční pěstování plodin, které prošly genetickou úpravou. Chystá se tak uvolnit regulace a přinést na trh „vylepšené“ potraviny. Informuje o tom server BBC.
Téma, které je poslední dobou často probírano – geneticky upravené organismy. Rostliny díky tomu mají například lepší nutriční hodnoty či jsou odolné vůči škůdcům a pesticidům, zvířata vůči chorobám.
Geneticky upravené (GE) plodiny pak za sebou mají jednodušší genetický zásah než geneticky modifikované (GM), u kterých jde v některých případech dokonce o vložení DNA ze zvířat, píše BBC.
Evropská unie má v tomto ohledu ale nejpřísnější regulace na světě. Vyžaduje, aby s geneticky upravovanými plodinami bylo zacházeno stejně jako s geneticky modifikovanými.
Kvůli tomu je tak potřeba řada pokusů po několik let, rozsáhlé testy bezpečnosti potravin a schválení nové odrůdy členskými státy. Pro biotechnologické společnosti je to však dle BBC příliš náročné a drahé.
Spojeného království se to ale již netýká a chystá se dát geneticky upraveným plodinám zelenou. Začít by chtělo oddělením zákonů týkajících se GE a GM plodin. Skoti, Velšané i vláda Severního Irska se rozhodnou, zdali změny přijmou.
Ministr životního prostředí George Eustice uvedl, že bude úzce spolupracovat se zemědělskými a environmentálními skupinami. Chce pomoci pěstovat rostliny, které jsou silnější a odolnější vůči změně klimatu.
„Je to nástroj, který by nám mohl pomoci vypořádat se s některými z největších výzev, kterým čelíme,“ uvedl pro BBC.
Vyvíjeny by tak mohly být plodiny, které jsou výživnější a mají vyšší výnosy, ale také odolnější a vydrží extrémy počasí.
Na rostliny by se měly vztahovat stejné regulace jako na komerční odrůdy
V příštím roce chce vláda učinit krok, který umožní, že se tyto rostliny budou testovat a hodnotit stejným způsobem jako jakékoliv nové komerční odrůdy. Vláda ještě diskutuje nad tím, jak plodiny označit.
V budoucnu by ministři chtěli přezkoumat regulace pokrývající všechny geneticky modifikované organismy. Co se týče zvířat bylo by možné chovat jedince produktivnější, odolnější vůči některým chorobám a schopné lépe odolávat horkému počasí, uvádí BBC.
Mnozí vědci jsou zprávou nadšeni. „Středeční oznámení je prvním krokem ke snížení zbytečných a nevědeckých regulačních překážek pro používání pokročilých šlechtitelských technik, které jsou přesné a cílené, což nám umožňuje provádět konkrétní genetické změny,“ řekla pro BBC profesorka Helen Sang, jež pracuje v The Roslin Institute.
Dle jiných to však bude mít špatný vliv na životní prostředí. „90% GM plodin, které se dnes pěstují, je vyrobeno tak, aby vydrželo plošné postřikování přípravky na hubení plevelů, které jsou škodlivé pro motýly a žáby. Nové geneticky upravené plodiny se nebudou lišit a způsobí stejné environmentální problémy,“ dodala pro BBC doktorka Helen Wallace.