Popová hvězda Shakira (44) a její osmiletý syn se v Barceloně v parku připletli do cesty dvěma divokým prasatům. Divočáci na ně zaútočili a zmocnili se její kabelky. Informuje o tom BBC.
S bizarní historkou se Shakira svěřila na svém instagramovém profilu. Natočila videopříběh, na kterém ukazuje svou roztrženou kabelku a říká „podívejte, co mi s kabelkou udělali dva divočáci, co mě tady v parku napadli. Utekli s mojí kabelkou, kde jsem měla telefon, do lesa. Všechno zničili“.
Pak se zpěvačka otočila na svého syna, kterého má s fotbalistou Gerardem Piqué a vybídla ho: „Milane, řekni pravdu. Pověz, jak na mámu zaútočili divočáci.“
Shakira se podle BBC stala zatím nejnovější obětí čím dál více agresivních divokých prasat, kterými se hlavní město Katalánska poslední dobou jen hemží. V roce 2016 musela španělská policie řešit 1187 incidentů, v nichž hráli divočáci hlavní roli. Divoká prasata ve Španělsku útočí na psy, zdržují dopravu a vrhají se před auta na silnici.
V roce 2013 chtěl jeden policista na divoké prase vystřelit, to však minul a místo toho zasáhl svého kolegu.
Divoká prasata patří mezi nejinvazivnější zvířecí druhy na světě a mohou přenášet spoustu chorob. Umí přežít téměř v jakémkoliv prostředí, ale táhne je to do velkých měst, kde se živí odpadky, co produkují lidé. Jen v Evropě jejich počty za poslední dobu mnohonásobně vzrostly, na kontinentě jich nyní žije odhadem deset milionů.
Střílet divočáky nepomáhá
Současně ale vzrůstá jejich agresivita a v mnoha lokalitách se jejich přítomnost dá považovat za problém, který je třeba řešit. Některá velkoměsta už musela přijmout strategie, jak jejich počty snižovat. V Berlíně jich už městští lovci zabili tisíce, ale problém stále přetrvává.
Kontroverzi loni vyvolal postup policistů v Římě, kde se prasečí rodina objevila na dětském hřišti. Šlo o bachyni se šesti mláďaty. Policisté neměli pro jejich návštěvu hřiště pochopení a rozhodli se k radikálnímu kroku: všechna zvířata uspali narkotizačními šipkami, a potom jim píchli smrtící injekci, včetně mláďat. To rozezlilo místní aktivisty za práva zvířat, ale i ostatní obyvatele. Organizace pro ochranu zvířat v prohlášení zkritizovala policisty, že se rozhodli prasata zabít, aniž by vzali v úvahu alternativní řešení, která se nabízela. Aktivisté se chtěli divokých prasat ujmout. Policie se ale hájila tím, že na odchyt prasat, na která si děti na hřišti zvykly a chodily je krmit přes plot, nebyly připravené speciální klece.