NASA vypustila na konci září nejnovější model programu Landsat. V pořadí devátý satelit se z Kalifornie vydal monitorovat povrch Země. Téměř 50 let tyto satelity zaznamenávají například stavy ledovců a korálových útesů. Informuje o tom The Guardian a BBC.
Z Vandenberg Space Force Base odstartoval Landsat 9 27. září ve 14:12 EDT s pomocí rakety Atlas V. Na oběžnou dráhu se vydal v rámci programu Landsat, na kterém společně pracují NASA a US Geological Survey (USGS).
Landsat 9 bude zaznamenávat povrch díky optické kameře i infračervenému senzoru. To tak umožní měřit také teplo a světlo, které Země odráží a vyzařuje, uvádí The Guardian.
V rámci programu dochází k průběžnému shromažďování snímků zemského povrchu, což může pomoci porozumět změnám, ke kterým dochází. Cílem je sledovat, jak se například mění kvalita vody, lesy i korálové útesy a ledovce, jež ubývají.
Dle BBC žádný jiný systém dálkového průzkumu nemá delší a zároveň nepřetržitý záznam o měnícím se stavu naší planety.
„Pokračování v kritických pozorováních provedených satelity Landsat je nyní důležité a jejich hodnota bude v budoucnosti jen růst vzhledem k dlouhodobým změnám životního prostředí, které na planetě Zemi vidíme,“ uvedl astronaut John Grunsfeld pro NASA.
První satelit vypuštěn již před téměř 50 lety
První satelit v rámci tohoto programu byl vypuštěn již v roce 1972. Snímky, které mají vědci k dispozici, tak přinášejí dlouhodobé záznamy. Od 4. modelu jsou sytémy navíc schopné rozeznat objekty velké 30 m.
Je tak možné podívat se na to, jak rostla města či jak se měnila pobřeží. Vidět jsou ale i požáry, hurikány a nálety hmyzu.
„Shromáždili jsme úžasnou historii toho, jak se planeta za poslední půlstoletí změnila,“ uvedl pro BBC doktor Jeff Masek podílející se na projektu Landsat 9.
Předchozí model, Landsat 8, je ale stále ještě na oběžné dráze, a to od roku 2013. Landsat 9 ho doplní a budou tak schopni zachytit celý povrch Země každých 8 dní.
Získaná data jsou navíc veřejně přístupná a zadarmo. Kdokoliv odkudkoliv se na ně může podívat a použít je, uvádí BBC.