Čínský prezident Si Ťin-pching se v sobotu zapřísáhl, že zajistí mírové „znovusjednocení“ s Tchaj-wanem. Po týdnu napětí mezi Pekingem a Tchaj-pejí, které ve světě vyvolalo obavy, se o použití síly nezmínil. Informovala o tom agentura Reuters a stanice BBC.
Tchaj-wan krátce nato Peking vyzval, aby upustil od svého nátlaku. Zároveň zopakoval, že o své budoucnosti mohou rozhodnout pouze tchajwanští obyvatelé.
Tchaj-wan, který Čína považuje za svou součást, se dostal pod zvýšený vojenský a politický tlak ze strany Pekingu, aby přijal jeho svrchovanost. Tchaj-pej se nicméně zavázala bránit svou svobodu.
„Separatismus Tchaj-wanu je největší překážkou pro dosažení znovusjednocení vlasti a nejzávažnějším skrytým nebezpečím pro národní omlazení,“ řekl Si Ťin-pching při příležitosti výročí revoluce, která vedla ke svržení poslední císařské dynastie v roce 1911.
Mírové znovusjednocení nejlépe odpovídá všeobecným zájmům tchajwanského lidu, ale Čína bude chránit svou suverenitu a jednotu, dodal prezident.
„Nikdo by neměl podceňovat neochvějné odhodlání, pevnou vůli a silnou schopnost čínského lidu bránit národní suverenitu a územní celistvost,“ varoval ve Velké síni lidu v Pekingu. „Historický úkol úplného znovusjednocení vlasti musí být dokonán a určitě dokonán bude,“ prohlásil Si Ťin-pching.
Čínský prezident tentokrát volil o něco mírnější slova než v červenci, kdy se ve svém posledním významném projevu na konto Tchaj-wanu zavázal, že „rozdrtí“ veškeré pokusy o formální nezávislost. V roce 2019 přímo pohrozil použitím síly, aby ostrov dostal pod kontrolu Pekingu.
Projev čínského prezidenta Tchaj-wan přijal s nelibostí
Tchajwanská prezidentská kancelář prohlásila, že Tchaj-wan je suverénní nezávislou zemí, nikoli součástí Čínské lidové republiky. Zároveň jasně odmítla model „jedné země, dvou systémů“ prosazovaný Pekingem. „Budoucnost národa spočívá v rukou tchajwanského lidu,“ uvedl úřad.
Tchaj-wan dříve ohlásil, že během několika dní od 1. října do jeho vzdušné obranné zóny vletělo téměř 150 čínských vojenských letadel. Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou je podle tchajwanského ministra obrany Čchiu Kchuo-čchenga nejhorší za posledních 40 let, připomněl server BBC.