Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu. O studii z Nature Human Behavior informuje server ScienceNews.
Nová studie poukazuje na to, že lidé, kteří obývali Severní Ameriku, začali používat tabák (Nicotiana) již před 12 500 až 12 000 lety. Nejstarší známky využívání této rostliny, která má kritický sociální a ekonomický dopad, doposud pocházely z doby zhruba 9 tisíc let poté.
Ohořelá semena divoké rostliny tabáku nalezli vědci na Velké solné poušti na severu státu Utah. Vykopávky analyzoval spolu se svými kolegy archeolog Daron Duke z Far Western Anthropological Research Group.
S pomocí radiokarbonové metody datování vědci určili věk nalezených vzorků. Tato metoda využívá výpočtu stáří z množství radioaktivního izotopu uhlíku 14C, který živé organismy přestanou absorbovat poté, co zemřou.
Semena pravděpodobně pocházela z rostlin, které se vyskytovaly na úpatí nebo v horách vzdálených minimálně 13 kilometrů od oblasti Wishbone, kde vědci nálezy objevili.
Kromě těchto semen na místě archeologové nalezli kosti kachen a jiného vodního ptactva. Oblast totiž v době osídlení vypadala jako rozlehlá bažina. Objeveny ale byly i různé nástroje a semena několika jedlých mokřadních rostlin.
Dle Duka u tabáku není jasné, jak ho tamní obyvatelé využívali. Rostlina, respektive listy či stonky, mohly být žvýkány nebo cucány. Nelze však v této oblasti vyloučit ani kouření. Předkové původních obyvatel v dnešní Arizoně žvýkali divoký tabák zhruba před 1 000 až 2 000 lety, dodává ScienceNews.
Dle Duka mohly různé populace lidí domestikovat rostlinu nezávisle na sobě.