Počet obětí koronaviru ve Spojených státech v úterý překročil 200 000, což je zdaleka nejvyšší číslo ze všech států. Podle záznamů Reuters v USA podlehne onemocnění v průměru 800 lidí denně. To je výrazný pokles z maxima 2806 úmrtí za den zaznamenaných 15. dubna.
Nemocí se nakazilo již téměř 7 milionů Američanů. Americký prezident Donald Trump v pondělí uvedl, že, co se pandemie týče, odvedl fenomenální práci. Přiznal však, že nebezpečí koronaviru na počátku bagatelizoval, protože nechtěl „vyvolat paniku“.
Trump v minulosti často zpochybňoval rady vědeckých odborníků ohledně koronaviru od načasování vakcíny přes znovuotevření škol a podniků až po nošení roušek.
Ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA Robert Redfield nedávno před Kongresem prohlásil, že obličejová maska zajistí více ochrany než vakcína, která bude k dispozici „koncem druhého čtvrtletí / ve třetím čtvrtletí 2021“. Trump tuto časovou osu vyvrátil a uvedl, že by vakcína mohla být k dispozici už během několika týdnů.
Biden, který většinou ochrannou masku nosí, prohlásil, že by masky vyžadoval na celostátní úrovni. Varoval také před rychlým vydáním vakcíny: „Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: důvěřuji vakcínám, důvěřuji vědcům, ale nevěřím Donaldu Trumpovi.“
Covid-19 v číslech
Zdravotnický institut University of Washington předpovídá, že počet úmrtí na koronavirus dosáhne 378 000 do konce roku 2020, přičemž počet obětí za den v prosinci prudce stoupne na 3 000.
Podle údajů CDC bylo ve Spojených státech více než 70 % lidí, kteří kvůli viru přišli o život, ve věku nad 65 let.
Dle agentury Reuters zemřelo na covid-19 šest z každých 10 000 obyvatel USA. V rozvinutých zemích jde o jeden z nejvyšších výskytů.
V počtu celkových úmrtí následuje Spojené státy Brazílie s více než 137 000 úmrtími. Indie zaznamenala za poslední týden nejvyšší denní úmrtnost na světě a celkový počet obětí se nyní blíží 100 000.