O tom, kde se vzalo onemocnění covid-19, se vedou diskuze již dlouhou dobu. WHO nyní představila nový tým, který bude jeho původ vyšetřovat. Skupina sestává z 26 odborníků z celého světa. Bude mít také za úkol zkoumat nové patogeny a způsoby, jak předcházet budoucím pandemiím. Informuje o tom The Guardian.
Skupina 26 odborníků se pokusí oživit pozastavené vyšetřování původu onemocnění covid-19. Dle Michaela Ryana, šéfa krizového řízení WHO, se může jednat o poslední a nejlepší šanci, jak pochopit původ tohoto viru, v jehož souvislosti zemřelo více než 4,85 milionu lidí.
Odborníci budou pověřeni vytvořením nového globálního rámce pro studium původu nově se objevujících patogenů s epidemickým a pandemickým potenciálem, uvádí The Guardian.
Ohledně zřízení této vědecké skupiny nazvané Scientific Advisory Group for the Origins of Novel Pathogens (Sago) informovala WHO na počátku tohoto roku.
26 členů bylo vybráno z více než 700 žádostí. Odborníci pocházejí z různých vědeckých oborů. Patří mezi ně například Christian Drosten, vedoucí berlínského Institute of Virology či Yungui Yang z Beijing Institute of Genomics, ale i odborníci z USA, Indie a Kambodži.
Sago dle technické vedoucí WHO v souvislosti s onemocněním covid-19 Marie Van Kerkhove urychleně vyhodnotí, co je nyní známo, co stále zůstává neznámé a co je třeba rychle udělat.
„Předpokládám, že Sago…doporučí další studie v Číně a případně i jinde. V tomhle není čas ztrácet čas,“ sdělila.
Odborníci by tak měli dát WHO nezávislé hodnocení všech dostupných poznatků o původu covid-19.
Lednová studie čelila kritice
V rámci lednové studie WHO ve Wu-chanu odborníci nedospěli k žádným pevným závěrům. Březnová zpráva pracovala se čtyřmi hypotézami. Vyšetřování však čelilo kritice.
Dle čínského velvyslance při OSN v Ženevě Chen Xu by práce týmu odborníků neměla být politizována. Uvedl, že je čas poslat týmy na jiná místa než do Číny.
Vir Sars-CoV-2 ale není jediným patogenem, který se v poslední době objevil. Vyskytují se zde také rizikové patogeny jako Mers, viry ptačí chřipky, Lassa, Marburg a Ebola.
„Výskyt nových virů s potenciálem vyvolat epidemie a pandemie je přirozenou skutečností, a přestože Sars-CoV-2 je nejnovějším virem, nebude poslední,“ řekl pro The Guardian šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal, že pochopení toho, odkud viry pocházejí je zásadní pro prevenci budoucích nových ohnisek.