Bílý dům v pátek oznámil, že od pondělí 8. listopadu pro plně očkované cizince zruší cestovní omezení zavedená v souvislosti s šířením covidu-19. Ukončí tak opatření, která velké části světa znemožňovala vstup do Spojených států po dobu 21 měsíců. Informovala o tom agentura Reuters a stanice CNN.
Podle nových pravidel, která se vztahují na 33 zemí, bude umožněn vstup očkovaným lidem, kteří se prokáží negativním testem ne starším než 72 hodin. Bílý dům rovněž potvrdil, že cestovatelé po vstupu do země nebudou muset do karantény.
„Tato politika se řídí veřejným zdravím, je přísná a konzistentní,“ prohlásil mluvčí Bílého domu s tím, že se týká pozemní i letecké dopravy.
Spojené státy od 8. listopadu přijmou plně očkované cestující přilétající z 26 zemí Schengenské dohody, jakož i z Velké Británie, Irska, Číny, Indie, Jihoafrické republiky, Íránu a Brazílie.
Úřady oznámily, že budou akceptovat očkování vakcínami, které schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebo dostaly zelenou od Světové zdravotnické organizace (WHO) pro nouzové použití.
AstraZeneca vyhovuje, Sputnik V nikoli
Do USA tak budou moci vstoupit i cestující očkovaní proti covidu-19 vakcínou od společnosti AstraZeneca, široce používanou ve Velké Británii. Uvedeným podmínkám vyhovují i očkovací látky čínských farmaceutických firem Sinovac nebo Sinopharm. Naopak ruská vakcína Sputnik V požadavky nesplňuje.
Podle oficiálního vyjádření budou existovat určité výjimky z požadavku na dokončenou vakcinaci. Například pro děti, které ještě nemají nárok na očkování.
Omezení pro cizince cestující z Číny poprvé zavedl tehdejší americký prezident Donald Trump v lednu 2020. V následujících měsících USA restrikce rozšířily na další země, aniž by bylo jasné, kdy a za jakých podmínek skončí.
Dosavadní pravidla zakazují vstup většině cizinců, kteří za posledních 14 dní navštívili některou z řady evropských zemí, Čínu, Indii, Jihoafrickou republiku, Írán nebo Brazílii. Tato politika nicméně vyvolávala kontroverze, protože cestující ze 150 dalších zemí, z nichž se mnohé potýkaly s vysokým počtem případů covidu-19, nadále mohou do USA cestovat, připomněl server BBC.
Mezinárodní dopravci rozvolnění vítají, pro někoho však přichází pozdě
Američtí spojenci u Bidenovy administrativy za zrušení aktuálních pravidel dlouho agitovali, mnozí tak páteční oznámení uvítali. Švédská velvyslankyně ve Spojených státech Karin Olofsdotter novinu popsala jako „velmi vítanou zprávu“.
Letecké společnosti v posledních týdnech zaznamenaly nárůst prodeje letenek do zahraničí poté, co Bílý dům oznámil plány na zrušení přísných opatření na hranicích. V prohlášení o tom informoval Nick Calio, šéf sdružení Airlines for America.
„Úplné znovuotevření mezinárodního cestování je zásadní pro oživení ekonomik po celém světě a komunit. Zároveň podporuje miliony pracovních míst v USA i v zahraničí,“ dodal Calio.
Spojené státy přitom v rozvolňování opatření zaostávají za řadou jiných zemí. Dan Johnson z Británie BBC řekl, že v USA nestihl navštívit svého otce dříve, než mu v březnu zemřel na rakovinu.
„Kvůli omezením v cestování jsem se nikdy nemohl rozloučit a neviděl jsem ho od roku 2019,“ prohlásil muž. „Byla to ta nejtěžší věc na světě. Zrušení zákazu podle mě přišlo příliš pozdě. Alespoň však konečně můžu navštívit svou nevlastní matku a pomoci jí vytřídit věci po otci,“ dodal.