Stát Alabama v noci na čtvrtek popravil odsouzence Willieho B. Smithe III., který čekal na spravedlnost ve vězení bezmála třicet let. Informuje o tom CNN.
Podle úřadu generálního prokurátora byl dvaapadesátiletý Smith popraven smrtící injekcí ve 21:47 místního času ve věznici v Atmore. Stalo se tak poté, co se Nejvyšší soud odmítl zabývat odvoláním podaným na poslední chvíli, uvedl server CNN.
Smith byl odsouzen za to, že v roce 1991 přepadl Sharmu Ruth Johnson (22), když vybírala peníze z bankomatu. Pod pohrůžkou zastřelení jí sebral osmdesát dolarů. To mu ale nestačilo: dívku donutil vlézt do kufru jejího vlastního auta, odvezl k nedalekému hřbitovu a tam ji zastřelil jednou ranou do zátylku. Podle vyšetřovatelů pak Smith auto s tělem své oběti uvnitř zapálil.
„Rodina Sharmy Johnson musela čekat 29 let, 11 měsíců a 25 dní, než byl vykonán rozsudek nad jejím vrahem,“ uvedl v prohlášení generální prokurátor státu Steve Marshall. „Konečně skončil krutý a neobvyklý trest, který jim byl uložen – nespravedlnost, která trvala celá desetiletí.„
I v posledních měsících se Smith, přesněji řečeno jeho obhájci, snažil exekuci oddálit. V únoru Nejvyšší soud zablokoval popravu s odůvodněním, že Smith chtěl, aby byl v popravčí místnosti přítomen jeho duchovní poradce. Stát Alabama ale požádal soudce, aby povolil popravu bez přítomnosti duchovního v popravčí komoře.
Způsob popravy si nevybral
A dne 17. října federální soud zamítl předběžný příkaz, který se týkal zastavení popravy v souvislosti s výběrem způsobu zabití odsouzence. Smith dostal na výběr: buď smrtící injekci, což je nejběžnější způsob, nebo udušení dusíkem. To je málo používaná metoda, o níž její zastánci tvrdí, že je k odsouzencům nejhumánnější. Ze soudních záznamů vyplývá, že Smith obdržel formulář pro volbu, ale během třicetidenní lhůty si nevybral.
Smith údajně trpěl „významně sníženými rozpoznávacími schopnostmi„, jak stálo v návrhu na vydání předběžného opatření. Sám údajně nebyl schopen volební formulář pochopit, aniž by mu s tím někdo pomohl. Podle rozsudku Smithovi právní zástupci tvrdili, že není schopen sám formulář vyplnit, protože jeho IQ se pohybuje mezi 64 a 72 body. Vrchní soudkyně Emily Marks ovšem rozhodla, že Smith nesplňuje podmínky, aby mu byla poprava prominuta v důsledku zdravotního postižení.
Pak už nic nebránilo tomu, aby krutý vrah dostal na speciálním lůžku poslední injekci. Guvernérka Alabamy Kay Ivey v prohlášení po vykonání rozsudku uvedla: „Důkazy v tomto případě byly zdrcující a spravedlnosti bylo po právu učiněno zadost. Vykonání trestu na Smithovi je vzkazem, že stát Alabama nebude tyto vražedné činy tolerovat. Modlím se, aby blízcí paní Johnson konečně nalezli klid.“
Kamarádka: Mohl ji jen okrást a nechat jít
Shelley Luna, kamarádka Sharmy Johnson z dětství, se před popravou svěřila ABC News, že doufá, že se jí uleví. Po brutální vraždě své kamarádky dlouho ze strachu vůbec nevycházela po setmění ven.
„Bylo to dlouhých třicet let. Třicet let, kdy s námi netrávila život, kdy se nezasnoubila, nevdala, neměla děti, kdy její děti nevystudovaly střední a vysokou školu jako my ostatní. Třicet let je dlouhá doba,“ řekla. „Willie Smith si mohl vybrat. Mohl ji prostě okrást a nechat ji jít, ale proč to neudělal? Rozhodl se ji zabít tak brutálním způsobem. Určitě se bála o svůj život a říkala ‚prosím, nechte mě jít‘,“ uvedla Luna.