Tohle si běžný pozemšťan jen těžko dokáže představit. „Plyn o hmotnosti miliónů sluncí‘, stovky milionů let, takové veličiny a příměry se skloňují v nové studii, která pátrá po prvotním vzniku záhadných vesmírných černých děr.
Dosud se astronomům podařilo zjistit informace o existenci současných supermasivních černých děr ,pouze‘ do doby před sedmi sty miliony let. Je známo, že tyto tzv. kolapsary vznikají zhroucením se hvězdy do svého vlastního nitra. Nyní však výzkumná centra zjišťují, že černé díry mají počátek vzniku zcela jinde.
První černé díry, které se objevily ve vesmíru, mohly vzniknout explozí plynu. Při této prudké reakci se uvolnily vlny radiace. Ukázalo se, že právě další generace masivních radioteleskopů může být schopna tyto výbuchy detekovat.
Diskutuje se o gigantickém oblaku plynu o hmotnosti milionkrát větším, než je hmotnost Slunce, který se dokáže zhroutit tak rychle, že se nestihnou zformovat hvězdy a tato skrumáž by pak mohla vytvořit obří černou díru. Toto je ovšem zatím hypotéza a tu se nyní vědci rozhodli potvrdit, či vyvrátit.
Velké naděje v rozlousknutí principů tzv. primordiálních černých děr se vkládaly do unikátního vesmírného teleskopu Jamese Webba, vesmírného teleskopu Nancy Grace Romanovo, či teleskopu Euclid. „Vzhledem k době, která uplynula od dob tohoto procesu a vzdálenosti bude detekce těchto událostí těmito přístroji velmi těžká. A to i v případě, že by byla velmi zřetelná viditelnost,“ uvádí dál Phys Org. V nedávné studii však tým astronomů našel povzbudivější cestu k pozorování potenciálního přímého vzniku obřích černých děr, a tou jsou radiační vlny.
Zlomové bádání se odehrává v oblastech jako je Afrika nebo Austrálie. Planiny jsou tam poseté kosmickými radary.
Když se černá díra zhroutí, tím, jak materiál víří dovnitř, vytvoří kolem sebe jakési prstence zvané akreční disky. Tyto víry vyzařují obrovské množství rádiového záření. Právě díky tomu astronomové poprvé dokázali zpozorovat obří černé díry známé jako kvasary. V optickém dalekohledu se jeví jako hvězdy. Stejný proces se musel odehrávat v raném vesmíru. Průlomovou zprávou je, že s novými technologiemi by se daly stopy těchto aktů nyní dopátrat.
Výzkumníci zjistili, že v současnosti by tento druh emise byla schopna detekovat budovaná soustava radioteleskopů v Jižní Africe a Západní Austrálii, Square Kilometer Array. Snad bude tedy záhada z hluboké minulosti konečně rozklíčována.