Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc. Informuje o tom The Guardian a CNN.
První mise z programu Artemis byla dle CNN původně naplánována již na listopad. Kvůli pandemii, přírodním katastrofám a dalším faktorům ale byla odložena až na únor příštího roku.
NASA v pátek uvedla, že je v závěrečné fázi testování, aby mohla kapsli Orion na oběžnou dráhu kolem Měsíce vyslat. Nicméně série testů, týkající se například komunikačních systémů, bude provádět až do února.
Mise Artemis 1 dle vesmírné agentury vydláždí cestu pro budoucí let s posádkou. „Artemis 1 poskytne základ pro lidský průzkum hlubokého vesmíru a demonstruje náš závazek a schopnost rozšířit lidskou existenci na Měsíc a dál před prvním letem s posádkou na Artemis 2,“ sdělila NASA.
Kromě toho, že tedy první mise ukáže schopnost Orionu vrátit se z výpravy k Měsíci, tak také poskytne pozoruhodné fotografie. Dle Mike Sarafina, manažera mise Artemis 1, si mimo jiné Orion udělá selfie s Měsícem v pozadí. „Uvidíme Zemi asi 270 000 mil daleko a skutečně získáme novou perspektivu pro generaci Artemis,“ dodal pro CNN.
Vesmírnou loď Orion ponese raketa Space Launch System. Dosáhne Měsíce a bude cestovat ještě další tisíce kilometrů. Tedy dále, než se kdy kosmická loď určená pro posádku dostala. Mise by měla trvat několik týdnů.
Po ní by měla následovat zmiňovaná mise Artemis 2. Ta bude již s posádkou, ale taktéž proletí kolem Měsíce. Mise Artemis 3 pak vrátí astronauty na Měsíc. Po měsíčním povrchu se navíc poprvé projde žena a člověk jiné barvy pleti, uvádí CNN. Kdy k tomu dojde záleží na první misi.
Od té doby, co agentura vyslala lidi na Měsíc, uběhlo již 52 let. Počátkem byla mise Apollo 11 a kroky Neila Armstronga. Během dalších 3 let se po Měsíci prošlo 12 mužů.