Často slyšíme o tání ledovců v polárních končinách, jako je Grónsko nebo Antarktida. Ještě kritičtější situace kvůli tajícímu ledu je však v Afrických horách. Velmi brzy hrozí záplavy a hladomor.
Podle vědců africké ledovce zmizí do dvaceti let. „Zbývající africké ledovce mají velký vědecký význam. Očekává se, že do roku 2040 zcela roztají, což signalizuje hrozbu bezprostřední a nevratné změny zemského systému,“ řekl generální tajemník WMO prof. Petteri Taalas. To by mělo ovšem fatální následky.
Ze zprávy WMO vyplývá, že Afrika se otepluje ve větší intenzitě, než ve zbytku světa. Paradoxem je, že Afrika ke globálnímu oteplování přispívá ze všech států nejméně. Padesát čtyři afrických států produkuje pouze čtyři procenta všech emisních plynů, které oteplování způsobují. Navzdory tomu však bude nejvíce postižená.
Zpráva WHO upozorňuje především na situaci na Kilimandžáru, v pohoří Mount Kenya a v pohoří Rwenzori, které jsou ve výšce nad 5000 metrů nad mořem. Podle výpočtů to bude mít na ekonomiku v zemi o 1,3 miliardě obyvatel zničující dopad. „Pokud se nic nezmění, bude do roku 2030 mimořádnému suchu, záplavám a extrémnímu horku čelit 118 milionů chudých Afričanů,“ prohlásila přední agronomka z Komise Africké unie, Josefa Sacková. Lidé si prý budou muset denně vystačit s necelými dvěma dolary.
Afrika bude potřebovat na své ekologické cíle biliony dolarů, aby zachránila své obyvatelstvo.
Na Madagaskaru v Indickém oceánu podle OSN klimatické změny způsobí hladomor. Právě tolik ohrožená Afrika se z důvodu slabé ekonomiky na podobných světových jednáních ozývá nejméně. Je pro ni obtížnější ve snaze o záchranu bojovat. „Roční výdaje na přizpůsobení se změně klimatu Africe stoupnou do roku 2050 na 50 miliard dolarů, i když budeme předpokládat, že se podaří plnit mezinárodní cíl držet oteplování pod dvěma stupni Celsia,“ informoval Petteri Taalas.
Snad aby se zde aplikoval experiment skupiny nadšenců ze Švédska. Ti ve své domovině natáhli přes část tajícího ledového masivu Helags tlusté plachty ve snaze zpomalit tání. A opravdu se povedlo. Ukázalo se, že zachránili sníh do hloubky třech až čtyřech metů. Problém je jen v tom, že zakrýt takto větší rozlohu by se poněkud prodražilo. 31. října by na téma oteplování v Africe měla proběhnout klimatická konference v Glasgow. Zda se ale podaří vymyslet účinný plán, je otázkou.