Zprávy na konci července poukazovaly na to, že ekonomika Severní Koreji zaznamenala v roce 2020 nejprudší pokles od hladomoru v 90. letech. Ekonomické problémy i nedostatek potravin nyní vedly k tisku kupónů místo hotovosti i k pojídání labutí černých. Informuje o tom agentura Reuters.
Koronavirus, přírodní katastrofy, pokles obchodu s Čínou, i mezinárodní sankce se podepsaly na situaci v Severní Koreji. Země se tak musela uchýlit k inovacím, neboť protipandemické uzavření hranic se protahuje, ukazují dle agentury zprávy.
Vývoz země loni klesl o 67,9 % na pouhých 90 milionů dolarů. Dovoz poklesl o ještě dalších šest procent, uvádí agentura Bloomberg na základě zprávy Bank of Korea. Nyní se zde objevují známky toho, že Severní Korea obchod zvyšuje a přijímá velké zásilky humanitární pomoci přes Čínu, píše agentura Reuters.
Média s odkazem na neidentifikované zdroje v Severní Koreji uvedla, že země kvůli nedostatku severokorejských wonů tiskla peněžní kupóny v hodnotě kolem 20 korun. Dle severokorejských uprchlíků byly v oběhu minimálně od srpna.
Na špatnou ekonomickou situaci u svých sousedů upozornila i Jihokorejská zpravodajská služba. Na nepřístupném jednání parlamentu ve čtvrtek dle agentury Reuters uvedla, že vůdce Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) Kim Čong-un vydal rozkazy požadující zajištění každého zrnka rýže a zaměření maximálního úsilí na zemědělství.
Vůdce země navíc uznal napjatou situaci ohledně potravin, a omluvil se za oběti, které občané museli přinést, aby zabránili propuknutí koronaviru. Oficiálně země nenahlásila jediný případ tohoto onemocnění.
Sklizeň by letos mohla být lepší
Jihokorejská zpravodajská služba nicméně vyhodnotila, že letošní sklizeň v zemi může být lepší než loňská díky slunečnějšímu počasí. Severní Korea také vyvrátila zprávu OSN z tohoto měsíce, že tisícům nejzranitelnějších lidí hrozí hladovění.
Dle státních médií se Severní Korea také uchýlila k chovu labutí černých. Tamní média tento týden konzumaci tohoto masa propagovala. „Maso labutě černé je chutné a má léčivou hodnotu,“ uvedl v pondělí dle agentury Reuters list vládnoucí strany Rodong Sinmun.
Státní média také popsala labutě jako cenný zdroj potravy. Nově vyvinutý chov by dle nich v průmyslovém měřítku měl pomoci zlepšit životy lidí.