Desítky tisíc Etiopanů se v neděli shromáždily v Addis Abebě na podporu vlády premiéra Abiye Ahmeda. Demonstranti se zavázali bránit hlavní město před postupujícími povstaleckými skupinami. O událostech ve východoafrickém státě informovaly agentura Reuters a server Al-Džazíra.
Lidé na nedělním shromáždění v centru Addis Abeby podpořili vládní postup proti Tigrajské lidové osvobozenecké frontě (TPLF), k níž se připojily další skupiny.
Stalo se tak pět dní poté, co vláda vyhlásila celostátní výjimečný stav. Podle svého vyjádření chce chránit civilisty před TPLF, která si v posledních dnech připsala klíčové zisky během postupu k hlavnímu městu.
Spojené státy, Rada bezpečnosti OSN a Africká unie v posledních dnech vyzvaly k příměří. Rok trvající boje si dosud vyžádaly tisíce lidských životů a přes dva miliony lidí vyhnaly z domovů. V regionu Tigraj se na pokraji hladomoru ocitlo více než 400 tisíc lidí.
Vláda Abiye Ahmeda se zavázala, že bude dál bojovat. V pátek prohlásila, že je zodpovědná za bezpečnost země, a vyzvala své mezinárodní partnery, aby stáli za etiopskou demokracií.
Hněv demonstrantů mířil proti USA a západním sdělovacím prostředkům
Někteří z těch, kteří se shromáždili na centrálním náměstí Meskel, byli zahalení do státní vlajky. Řada z přítomných pak podle agentury Reuters a serveru Al-Džazíra kritizovala Spojené státy.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v úterý obvinila Etiopii z hrubého porušování lidských práv. Zároveň uvedla, že plánuje zemi vyjmout z obchodní dohody podle zákona o africkém růstu a příležitostech (AGOA).
„Hanba vám, USA,“ stálo na plakátu jednoho z demonstrantů, zatímco jiný řekl, že Spojené státy by měly Etiopii přestat využívat.
Další demonstranti vyjádřili hněv nad výzvou USA, aby vláda a Tigrajská lidová osvobozenecká fronta zahájily vyjednání.
„Proč americká vláda nevyjednává s teroristy jako Al-Šabáb?“ ptala se sedmatřicetiletá Tigist Lemma v narážce na militantní skupinu v Somálsku napojenou na Al-Káidu. „Chtějí zničit naši zemi, jako to udělali v Afghánistánu. Nikdy neuspějí, jsme Etiopané,“ pokračovala.
„Nepotřebujeme zásahy ze zahraničí,“ stálo na některých transparentech. Účastníci shromáždění také drželi cedule, na nichž obviňovali západní média z vysílání „falešných zpráv“, které zveličují zisky rebelů.
Reuters se nepodařilo nezávisle potvrdit rozsah postupu Tigrajské lidové osvobozenecké fronty. TPLF a jejich spojenci minulý týden agentuře sdělili, že jsou 325 kilometrů od hlavního města. Vláda tuto skupinu obviňuje, že své zisky zveličuje.
Washington v sobotu nařídil všem americkým diplomatům, kteří neposkytují nezbytné služby, odjet z Etiopie. Ministerstvo zahraničí ČR ve čtvrtek české občany před cestováním do země varovalo.
Cesta ke konfliktu
TPLF byla dominantní silou v etiopské koaliční vládě až do roku 2018, kdy nespokojenost mezi největšími etnickými skupinami, Oromy a Amhary, dovedla na post premiéra Abiye Ahmeda, který je oromského původu.
S pokračujícím konfliktem však postupně ztrácí podporu, což vedlo k vytvoření aliance mezi TPLF a Oromskou osvobozeneckou armádou (OLA), historickými protivníky.
Předseda vlády zahájil vojenské operace v Tigraji v listopadu 2020 poté, co obvinil místní úřady z útoku na vojenský tábor a pokusu o drancování vojenských prostředků. TPLF obvinění popřela a uvedla, že premiér si příběh vymyslel, aby ospravedlnil útok, připomněl deník The Guardian.