Dostane-li se česká rodina na mizinu, obvykle přijde exekuce. V Afghánistánu mají pro nouzi jiné řešení. Prodávají své děti. Zvyk se však nyní dostává do extrému. Své o tom ví Abdul Malik, který takto přišel už o druhou dceru.
Rodina afghánského muže už neměla ani na jídlo, a tak musela dle místních tradic prodat devítiletou Parwanu. „Otec mě prodal, protože nemáme chléb, rýži ani mouku. Prodal mě starému muži,“ svěřuje se dívka v reportáži na CNN. Do poslední chvíle prý doufala, že k tomu nedojde. Chtěla zůstat s rodinou, navíc toužila stát se učitelkou. V případě, že se dívka provdá v tak mladém věku, pravděpodobnost, že bude moci studovat a chodit do zaměstnání je minimální. Dívky bývají taktéž nuceny mít se svými kupci pohlavní styk.
Jenomže situace byla neúnosná. Abdul nemohl sehnat práci. Musel si půjčovat peníze od příbuzných, jeho manželka musela chodit žebrat k sousedům. Dříve vyžili z mezinárodní humanitární pomoci a práce za 2,40 eura denně. Bylo tomu tak v afghánském táboře v severozápadní provincii Bádghís, kde rodina žila poslední čtyři roky. To se však změnilo letos v srpnu, kdy nad zemí převzal moc Tálibán.
Humanitární pomoc z USA a dalších zemí byla zmrazena, stejně tak příspěvky od mezinárodních organizací a místní lidé tu zažívají ještě žalostnější chudobu. Mnozí nemají ani na základní zboží, a tak se čím dál častěji přistupuje k nezákonnému obchodu s dívkami, kterým ještě nebylo ani patnáct let.
Potřeboval rychle peníze na obživu, proto musel dceru prodat za minimum
Parwana byla prodána pětapadesátiletému muži Qorbanovi za ovce, kousek pole a nějakou hotovost, vše v celkové hodnotě 200 000 Afghánů, to je zhruba 1880 eur, v přepočtu 47 353 korun. Abdul kupce alespoň prosil, aby dceru nebil. „Parwana byla levná a její otec byl velmi chudý a potřeboval peníze. Bude pracovat v mém domě. Nebudu ji bít. Budu se k ní chovat jako ke členovi rodiny. Budu laskavý,“ slibujel Qorban na CNN.
„Dcera tolik plakala. Je mi to tak líto,“ říká Abdul zkroušeně. Neměl však na výběr. Je to přitom už druhá dcera, kterou prodal. Stejně skončila i Parwanina dvanáctiletá sestra. Nejspíš prý budou manželé muset prodat i nejmladší – dvouletou, pokud se jejich finanční situace nezlepší.
Se získaným jměním si vystačí jen chvíli. „Je to naprosto katastrofální. Nemáme měsíce ani týdny na to, abychom tuto kritickou situaci zastavili. Už jsme ve stavu nouze,“ komentuje tuto čím dál běžnější praxi aktivistka Heather Barr z organizace Human Rights Watch.