Migranti, kteří uvízli v Bělorusku, na polské pohraničníky házeli kamení a větve a pomocí polen se přes noc snažili prolomit plot z žiletkového drátu. Jedná se tak o další pokusy o násilný vstup do Evropské unie, uvedly ve čtvrtek podle agentury Reuters a serveru BBC varšavské úřady.
EU ve středu obvinila Bělorusko, že podniklo „hybridní útok“ na blok, když povzbudilo tisíce migrantů prchajících před chudobou a válkou zmítanými oblastmi k nelegálnímu vstupu do Polska. Unie se zároveň chystá uvalit na Minsk nové sankce.
Polský premiér Mateusz Morawiecki podle BBC obvinil Bělorusko z terorismu. „Je jasné, že to, s čím jsme zde konfrontováni, je demonstrace státního terorismu,“ řekl na tiskové konferenci.
Krize vyvolala novou konfrontaci mezi Západem a Ruskem, které ve středu vyslalo dva strategické bombardéry, aby na důkaz podpory svého spojence střežily běloruský vzdušný prostor. Kreml prohlásil, že Rusko s napětím na hranicích nemá nic společného, a naznačil, že zdrojem obav je přítomnost těžce ozbrojených lidí na obou stranách. Připravované sankce vůči Bělorusku jsou podle Kremlu „šílený nápad“.
Migranti lapení u hranice přečkávají mrazivé počasí v provizorních táborech. Polsko během několikaměsíční krize oznámilo nejméně sedm úmrtí migrantů. Další lidé vyjádřili obavy o svůj život.
Žádnému z přibližně 150 migrantů shromážděných poblíž města Bialowieza se nepodařilo hranici překročit, sdělila agentuře Reuters mluvčí služby pohraniční stráže Ewelina Szczepanska s tím, že ve středu došlo k 468 pokusům o nedovolené překročení hranic.
Migrační krize zasáhla i další státy EU
Litva, která stejně jako Polsko na hranici s Běloruskem vyhlásila výjimečný stav, rovněž ohlásila nové pokusy o prolomení hranice.
Ministři obrany Litvy, Lotyšska a Estonska ve čtvrtečním společném prohlášení uvedli, že krizi považují za velmi znepokojující, a jednoznačně odsoudili „záměrné vystupňování probíhajícího hybridního útoku běloruského režimu, který představuje vážné ohrožení evropské bezpečnosti“.
„Velké skupiny lidí jsou shromažďovány a převáženy do pohraniční oblasti, kde jsou pak nuceny nelegálně překročit hranici. To zvyšuje možnost provokací a vážných incidentů, které by se mohly přelít i do vojenské sféry,“ prohlásili.
Blok obviňuje běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že vytvořil přistěhovaleckou krizi jako pomstu za dřívější sankce poté, co v roce 2020 rozpoutal násilný zásah proti masovým pouličním protestům namířeným proti jeho vládě.
Běloruské úřady uvedly, že na hranicích pobývá více než dva tisíce migrantů. Lukašenko a Rusko obvinili EU z přistěhovalecké krize a řekli, že EU neplní své vlastní humanitární hodnoty tím, že brání migrantům v přechodu hranice.
Velké skupiny lidí prchajících před konflikty a chudobou na Blízkém východě i jinde začaly letos na jaře přilétat do Minsku. Poté cestují na hranice s členskými zeměmi EU taxíkem, autobusem nebo auty, která jim poskytují pašeráci lidí, a snaží se do zemí vstoupit.
Podle polských úřadů se počet letů do Běloruska z Blízkého východu v posledních měsících dramaticky zvýšil. Většina migrantů využívá cestovní kanceláře po celém Blízkém východě, které spolupracují s běloruskými společnostmi, k rezervaci turistických balíčků. Ty obvykle zahrnují víza, let a ubytování. Cena za celou cestu se liší a podle Reuters může dosáhnout až 14 tisíc dolarů.