Americký prezident Donald Trump se ve středu odmítl zaručit za pokojné předání moci, pokud v listopadových prezidentských volbách zvítězí Joe Biden. To prohlásil několik dní před oznámením svého kandidáta na post soudce nejvyššího soudu. Spojené státy se tak během roku sílícího politického napětí dostávají se základními principy americké demokracie na tenký led.
„No, uvidíme, co se stane. Víte, že jsem si velmi výrazně stěžoval na hlasovací lístky a hlasovací lístky jsou katastrofou,“ odpověděl Trump na otázku, zda by se mohl zavázat k pokojnému předání úřadu. Na mysli měl korespondenční hlasování, které podle něj povede ke „zmanipulovaným“ volbám.
Trump současně varoval, že si myslí, že o výsledku voleb nakonec rozhodne nejvyšší soud. Tím jen přilil olej do ohně v již vyhrocené nominační bitvě o místo zesnulé soudkyně Ruth Bader Ginsburgové, která vyslovila přání, aby byla nahrazena až po volbách. Nejvyššímu soudu USA tak hrozí, že bude do politiky zatažen způsobem, který by mohl výrazně poškodit jeho legitimitu.
Celkově vzato, antidemokratické instinkty Donalda Trumpa a upřednostňování vlastních politických cílů uprostřed pandemie a rasových nepokojů napovídají, že nedovolí, aby mu ve znovuzvolení cokoli bránilo. Ani zdraví Američanů, ani posvátnost amerických voleb, ani pověst nejvyššího soudu.
Předseda americké senátní většiny Mitch McConnell a někteří další republikáni se od středečních výroků republikánského prezidenta distancovali.
„Vítěz voleb 3. listopadu bude slavnostně uveden 20. ledna,“ napsal McConnell ve čtvrtek na Twitteru. „Dojde k řádnému přechodu, stejně jako tomu bylo každé čtyři roky od roku 1792.“
Biden ve středu novinářům v Delaware sdělil, že Trumpovy komentáře k přechodu moci byly „iracionální“.