Od konce roku 2020 se Indie potýká s masovými demonstracemi proti zemědělským reformám. Ty měly za cíl zmodernizovat sektor zemědělství. Indický premiér Naréndra Módí v pátek uvedl, že kontroverzní zákony zruší. Informují o tom agentury Reuters a AP.
V loňském září přijala indická vláda tři nové zemědělské reformy. Ty umožňují velkým maloobchodníkům nakupovat přímo od pěstitelů. Zemědělci ale uvádějí, že je to činí zranitelnějšími vůči velkým korporacím.
V obavě, že by to pro ně znamenalo konec garantovaných cen jejich plodin jako je pšenice a rýže, se tak vydali protestovat. Na konci ledna vtrhli do Nového Dillí společně i s traktory a proměnili protesty v násilné. Desítky lidí tehdy byly zraněny, jeden z demonstrantů přišel o život.
K protestům se během té doby vyjádřily různé osobnosti, mimo jiné i klimatická aktivistka Greta Thunberg nebo popová hvězda Rihanna.
„Dnes jsem přišel, abych vám, celé zemi, řekl, že jsme se rozhodli zrušit všechny tři zemědělské zákony,“ sdělil v pátek premiér Naréndra Módí národu. K jejich zrušení by dle něj mělo dojít na nové schůzi parlamentu.
Posléze premiér farmáře vyzval, aby se vrátili do svých domovů, na farmy a k rodinám. Ti rozhodnutí oslavovali. Lídr skupiny protestujících Rakesh Tikait ale uvedl, že se protesty neodvolávají a počkají, až to parlament opravdu zruší.
„Navzdory spoustě obtíží jsme tu byli téměř rok a dnes se naše oběť konečně vyplatila,“ řekl pro agenturu Reuters farmář Randžít Kumar, který byl na hlavním protestním místě v Uttarpradéši, nejlidnatějším indickém státě.
Jedná se o velký obrat. Vláda v loňském roce uvedla, že o zrušení zákonů nemůže být řeč. Dle ní měly pro farmáře přijít nové příležitosti. Posléze nabídla pouze určité ústupky.
Blíží se volby
Ke kroku zrušení zákonů dochází před volbami, které se na začátku příštího roku budou konat právě v Uttarpradéši a v Paňdžábu, kde žije velká populace farmářů. Opoziční poslanec Palaniappan Chidambaram uvedl na Twitteru, že rozhodnutí je poháněno právě strachem z voleb.
Premiér ve své řeči uvedl, že vláda nedokázala s malými farmáři spor vyhrát. Dle The Washington Post Módí stále tvrdil, že by to přineslo zemědělcům prospěch, ale některým farmářům to nedokázali vysvětlit.
Zrušení se nesetkalo pouze s nadšením
Ne všichni jsou tímto krokem potešeni. „Je to rána pro indické zemědělství. Zákony by pomohly přilákat mnoho investic do zemědělství a zpracování potravin – dvou odvětví, která potřebují hodně peněz na modernizaci,“ dodal pro agenturu Reuters Sandip Das, výzkumník a analytik zemědělské politiky.
Kritici dle agentury Reuters upozorňují také na to, že si vláda nemůže dovolit nevyřešený složitý systém zemědělských dotací.
Zemědělský sektor zaměstnává asi 60 % indické pracovní síly, ale potýká se s chudobou, dluhy a neefektivitou, dodává The Guardian.