Demokratická viceprezidentka Kamala Harris se stane první ženou v historii Spojených států s prezidentskými pravomocemi. Ty na ni přejdou jen dočasně. Prezident Joe Biden se má podrobit rutinní kolonoskopii v narkóze. Informuje o tom CNN.
První žena v zemi, první černoška a první jihoasijská viceprezidentka prolomí další bariéru, když dočasně převezme úřadující funkci. Harrisová bude pracovat ze své kanceláře v západním křídle, zatímco Biden bude pod anestezií. V prohlášení to v pátek uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki.
Biden, který v sobotu oslaví 79. narozeniny, dorazil v pátek ráno do zdravotnického střediska Waltera Reeda, aby se podrobil první rutinní roční prohlídce od nástupu do funkce. V USA je běžné, že viceprezident přebírá prezidentské pravomoci, zatímco prezident podstupuje lékařský zákrok, který vyžaduje anestezii. Tehdejší viceprezident Dick Cheney tak učinil několikrát, když tehdejší prezident George W. Bush podstupoval rutinní kolonoskopii.
Článek 3 25. dodatku Ústavy USA říká, že prezident může zaslat dopis předsedovi Sněmovny reprezentantů a dočasnému předsedovi Senátu, v němž prohlásí, že „není schopen vykonávat pravomoci a povinnosti svého úřadu, a dokud jim nepředá písemné prohlášení o opaku, vykonává tyto pravomoci a povinnosti viceprezident jako úřadující prezident“.
Trump podstoupil tento zákrok v tajnosti
Na začátku tohoto roku bývalá tisková mluvčí bývalého prezidenta Donalda Trumpa Stephanie Grisham silně naznačila, že Bidenův předchůdce podstoupil v roce 2019 při tajné návštěvě Walter Reed kolonoskopii, ale zamlčel to, aby se vyhnula přenesení prezidentských pravomocí na tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence.
Grisham ve své knize „I’ll Take Your Questions Now (Teď odpovím na vaše otázky)“ nepoužívá termín kolonoskopie, ale silně naznačuje, že právě kvůli tomu se cesta uskutečnila. Tvrdí, že Trumpova návštěva nemocnice, která vyvolala týdny trvající spekulace o jeho zdravotním stavu, byla „velmi běžným zákrokem“, při němž „je pacient uspán“.
Píše také, že podobný zákrok podstoupil i Bush v době, kdy byl ve funkci. Grisham píše, že Trump nechtěl, aby v době, kdy byl pod sedativy, byl u moci tehdejší viceprezident Mike Pence, což byl jeden z důvodů, proč návštěvu držel v tajnosti. Také „nechtěl být terčem vtipů“ v televizi, píše Grisham.
Biden měl dřív aneurysma a trombózu
Biden je nejstarším prezidentem v prvním funkčním období v historii USA a poslední komplexní aktualizace Bidenovy zdravotní anamnézy přišla téměř před dvěma lety. V prosinci 2019 zveřejnila Bidenova prezidentská kampaň třístránkový souhrn jeho zdravotní anamnézy.
Doktor Kevin O’Connor, Bidenův ošetřující lékař od roku 2009, tehdy Bidena popsal jako „zdravého, vitálního, 77letého muže“.
Ze souhrnu z roku 2019 vyplývalo, že Biden se léčí s nevalvulární fibrilací síní neboli nepravidelným srdečním rytmem, jehož příznaky podle O’Connora Biden nepociťuje. Užíval Crestor na snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů, dále Eliquis na prevenci vzniku krevních sraženin, Nexium na reflux kyseliny a Allegru a nosní sprej na sezónní alergie.
O’Connor napsal, že nejvýznamnější zdravotní událostí v Bidenově historii bylo, když v roce 1988 utrpěl mozkové aneurysma. V té době byl senátorem. Při operaci lékaři zjistili druhé aneurysma, které nekrvácelo a které také ošetřili.
Během pobytu v nemocnici po této operaci Biden prodělal hlubokou žilní trombózu a plicní embolii. Lékaři mu tehdy zavedli tzv. kavální filtr. Ten by měl v budoucnu zabránil tomu, aby se krevní sraženiny dostaly do srdce a plic. Biden také bral několik měsíců léky proti srážlivosti krve.