Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
Povrch Venuše je posetý sopkami a lávovými proudy. Je těžké ale určit, které z těchto útvarů jsou staré a které novější. Pomocí dat ze sond na oběžné dráze Venuše můžeme pátrat po jemných změnách povrchu a atmosféry Venuše, které signalizují přítomnost vybuchujících sopek.
Tým pod vedením Piera D’Incecca shromáždil pozorování povrchu a atmosféry Venuše z vesmírných sond a zkombinoval je s poznatky z laboratorních studií. Díky tomu získal přesvědčivé důkazy o aktivním vulkanismu Idunn Mons, 2,5 km vysoké a 200 km široké sopky v oblasti Imdr Regio.
Tým podpořil své tvrzení třemi klíčovými důkazy:
Pozorování povrchu
V okolí Idunn Mons jsou patrné známky překrývajících se lávových proudů, z nichž nejsvrchnější se shoduje s oblastí neobvykle vysokého tepelného vyzařování. Což pravděpodobně znamená, že se jedná o povrch, který ještě nebyl zkorodován žíravou atmosférou Venuše.
Laboratorní práce
Nedávné laboratorní studie, které rekonstruují horké, vysokotlaké prostředí povrchu Venuše, aby pochopily, jak ovlivňuje různé minerály, ukázaly, že chemické zvětrávání – změna povrchového materiálu prostřednictvím chemických reakcí s atmosférickými plyny – probíhá rychleji, než se dříve předpokládalo. To znamená, že jsme nadhodnotili stáří lávových proudů obklopujících Idunn Mons.
Pozorování atmosféry
Povrch Venuše interaguje s atmosférou v makroskopickém měřítku; terénní útvary, jako jsou sopky, vytvářejí v atmosféře stojaté vlny nazývané „gravitační“ vlny. Tyto vlny mohou způsobit zpomalení větrů na Venuši, když se pohybují nad sopkou. V případě Idunn Mons se větry zpomalují více, než se vzhledem k velikosti sopky očekávalo. To může být způsobeno teplem vyzařovaným z nedávných lávových proudů.
Pro mnoho planetárních vědců je potvrzení, že Venuše je vulkanicky aktivní, v tuto chvíli pouhou formalitou. „Bylo by skutečně ohromující, kdyby tomu tak nebylo,“ říká Richard Ghail, planetární geolog z Royal Holloway University of London. „Pravděpodobnost, že na Venuši není aktivní vulkanismus, musí být nulová,“ uvedl Paul Byrne, planetární vědec z Washingtonovy univerzity v St.