Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily. Informuje o tom Euronews a další servery.
„Státy EU by měly zvážit zavedení povinného očkování proti covidu. Příliš mnoho lidí se stále odmítá nechat očkovat dobrovolně,“ uvedla ve středu předsedkyně Komise.
Míra proočkovanosti v celé EU činí 66 procent. Nečekaně vysoký nárůst případů ve většině zemí sedmadvacítky vedl mnoho členských zemí k obnovení požadavků na respirátory, testování a další kroky k omezení nákazy. To se však týká i zemí, kde je proočkovanost vysoká, jako je například Dánsko nebo Portugalsko.
„Je pochopitelné a vhodné debatovat o tom, jak můžeme uvažovat o povinném očkování v rámci Evropské unie,“ uvedla von der Leyen.
„Třetina evropské populace není očkována. Jedná se o 150 milionů lidí. To je hodně,“ řekla novinářům. „Vakcíny, které zachraňují životy, nejsou všude dostatečně využívány. Za to zaplatíme obří daň, co se zdraví týče,“ varovala.
Vzhledem k tomu, že zdravotní politika zůstává v EU výsadou jednotlivých států a povinné očkování je stále velmi kontroverzní otázkou, výroky von der Leyenové silně zarezonovaly.
Pokuta nebo motivace?
Státy EU se k této otázce dosud stavěly různě. Rakousko se zavázalo, že od 1. února bude povinně očkovat všechny obyvatele. Řecko plánuje od poloviny ledna pokutovat lidi ve věku 60 let a více částkou 100 eur měsíčně (zhruba 2550 korun), pokud se nenechají očkovat. „Údaje jsou nezvratné: 9 z 10 Řeků, kteří zemřou na covid, je starších 60 let a více než 8 z 10 obětí covidu není očkováno,“ řekl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v parlamentu.
Česká vláda v demisi chce vyhlásit povinné očkování pro seniory a rizikové profesní skupiny, nastupující kabinet, který by se měl chopit moci na přelomu roku, se k povinnosti zatím staví odmítavě. Slovensko naopak zvažuje, že bude seniorům platit 500 eur (necelých 13 tisíc korun) za to, že se nechají očkovat.
Ministři zdravotnictví 27 členských států EU mají v úterý posoudit výskyt nové varianty omikron. Veškerá doporučení, s nimiž přijdou, budou předložena vedoucím představitelům členských zemí na pravidelném summitu, který se má konat 16. prosince.
Pozitivních na omikron jsou desítky
O mimořádném summitu k omikronu, který byl poprvé zjištěn v jižní Africe, se jednalo již několik dní, ale bylo obtížné najít časový prostor pro všechny vedoucí představitele. O nové variantě se toho stále mnoho neví, včetně toho, zda je nakažlivější (jak se domnívají někteří odborníci), zda způsobuje vážnější či naopak mírnější formu onemocnění, a zda může zmařit očkování.
Ve středu bylo v 11 zemích EU potvrzeno 59 případů onemocnění omikronem, což je o 15 více než v úterý. Podle Evropského centra pro prevenci nemocí bylo dosud zjištěno nejvíce případů v Nizozemsku, a to 16. Většina z nich se týkala cestujících z Afriky.