Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.
Sibiř sužují podnební anomálie. Například oblast Sajano-Šušenskaja ve střední Sibiři bývá v tomto ročním období pokrytá sněhem a rtuť teploměru klesá hluboko pod nulu. Místo toho však místní vybíhají na rozkvetlé louky a dokonce si mohou pochutnat na čerstvě natrhaném ovoci, jakoby bylo léto. Obyvatelé největšího ruského ostrova Sachalin se na sociálních sítích chlubí fotografiemi dozrávajících jahod.
Zatímco obvyklé teploty jsou zde kolem mínus dvaceti čtyř stupňů, nyní je v místě průběžně nad nulou, uvádí magazín The Siberian Times. Extrémní výkyvy počasí jsou zaznamenávány i v dalších lokalitách na Sibiři a ruském Dálném východě.
„Je velmi teplo. Obrovské anomálie jsme zaznamenali i v Krasnojarském regionu na západě Jakutska a Magadanu. Situaci určují proudy teplého vzduchu z jihu a západu. Je to opravdu výjimečné,“ vyjádřil se k tomu ředitel Ruského hydrometeorologického centra, Roman Vilfan.
V zimě kvetou rododendrony a běsní požáry. Místní si zvykají na nové poměry
Prudké stoupání teplot je podle vědců způsobeno dominantním chováním tzv. atlantických vzdušných mas, které mají na svědomí změnu podnebí v celém Rusku. Některé oblasti jsou tak poseté rozkvetlými květinami, které za běžných okolností odkvétají nejpozději v polovině října. Patří mezi ně třeba rododendron ledebour, který můžeme dobře znát i z Českých zahrad. Těžko si ale představit, že bychom se mohli těšit z jeho květů teď v zimě, a to se nacházíme v mnohem příznivějším teplotním pásmu.
Na Sibiři však nyní můžete vidět i květy jarních rostlin. „Divý mák a koniklec jsou v tomto období obzvláště netypické, protože kvetou brzy v dubnu a květnu. Toto je první podzim, kdy rozkvetli,“ podivuje se v The Siberian Times místní botanik. A jde i o další extrémní výkyvy.
Region Magadan na Dálném východě Ruska v listopadu drtilo obrovské množství požárů. Ty by mohly zastavit pozůstatky sněhu. V letošním roce bylo ale sněhu nedostatek, a tak se oheň suchou tundrou nezastavitelně šířil do okolí. Vše ještě zhoršoval silný vítr. Abnormální teploty byly naměřeny i v západní části Sibiře, kde se jinak už na začátku listopadu ochlazuje ke dvaceti stupňům pod nulou.