Desítky uprchlíků patřící do etnické skupiny Rohingů žalují z Velké Británie a Spojených států amerických společnost Facebook. Obviňují totiž sociální síť z toho, že umožnila šíření nenávistných příspěvků namířených proti nim. Požadují proto odškodnění ve výši 150 miliard dolarů. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.
Společnost Facebook obvinili uprchlíci patřící do etnické skupiny Rohingů z šíření nenávistných příspěvků a nebezpečných dezinformací namířených proti nim. Žalují proto společnost u britského, ale i amerického soudu. Požadují odškodnění ve výši 150 miliard dolarů. Podle žalobců je totiž Facebook „ochotný vyměnit životy Rohingů za lepší růst ekonomiky v malém státu jihovýchodní Asie.“
Roku 2017 bylo v Myanmaru při kontroverzním vojenském zásahu zavražděno přes 10 tisíc Rohingů. Patří totiž k etnické menšině vyznávající islám, tamní většina se však hlásí k buddhismu. Více než 700 tisíc Rohingů poté uprchlo do sousedního Bangladéše, kde dodnes žijí v uprchlických táborech. Myanmar je proto obviněný z porušování lidských práv, úmyslného vyvražďování, ale také znásilňování a ničení půdy Rohingů. Uvedl to server BBC.
Podle žalobců pak Facebook selhal v aplikaci různých regulujících opatření a kontrolorů, kteří by politické situaci odehrávající se v Myanmaru rozuměli. Společnost také nedostatečně odstraňovala nenávistné příspěvky a účty propagující násilí vůči Rohingům.
Rovněž „přes varování médií a neziskových organizací“ nepřistoupila k „dostatečně rychlé a odpovídající reakci“. Před třemi lety sice sociální síť oficiálně oznámila, že neudělala pro prevenci šíření násilí a nenávistných příspěvků vůči Rohingům dost, zásadní změny však nezavedla. Rohingové jsou pak v Myanmaru vnímáni jako ilegální imigranti a nejsou považování za občany.
Facebook je jako robot s cílem růst, uvádí soudní dokumenty
Společnost Facebook, dnes známá pod názvem Meta, vstoupila na trh do Myanmaru roku 2001, v současnosti má v zemi více než 20 milion uživatel. Pro většinu z nich je však síť hlavní nebo jediný způsob, jak získat informace.
„Je nepopiratelnou realitou, že růst Facebooku hnaný nenávistí, rozdělováním a dezinformacemi za sebou zanechal stovky tisíce devastovaných Rohingů,“ popisují dle serveru Al Jazeera předložené soudní dokumenty. „Facebook je jako robot naprogramovaný na jedinou misi, a to růst,“ zmiňují také.
Události v Myanmaru pak vyšetřuje Mezinárodní trestní soud. V září také americký federální soudce nařídil společnosti Facebook, aby soudu zveřejnila podrobnosti účtů, které v souvislosti s šířením nenávisti proti Rohingům zablokovala. Jeden z příspěvků podle serveru BBC pak například zněl: „Nalijte na ně palivo a zapalte je, aby se mohli rychleji dostat k Alláhovi.“
Podle amerického zákona je firma Facebook poměrně silně chráněná před stíháním kvůli dopadům, které může obsah známé sociální sítě mít. Žalobci se však snaží prosadit, aby byl v tomto případě upřednostněn myanmarský zákon, který žádnou podobnou ochranu nenabízí.