Každý hráč zná pocit, kdy se daří a srdce mu bije o sto šest. Zároveň se ale také může stát, že srdce stresem téměř vyskočí z těla. O tom, jak je to s jednotlivými herními tituly, se chtěla dozvědět víc parta bookmakerů a studentů z University of Leeds. Jak výsledky dopadly? Nejlépe vyšla hra Counter-Strike: Global Offensive.
Vzrušení, radost, ale zároveň také zlost a nenávist. Takhle nějak by se daly v kostce popsat emoce, které dokážou ovládnout každého hráče počítačových her. Když jde hraní jako po másle, je klid, v případě, že se nedaří, nápor na tělo i hlavu je to přímo ohromný.
Pracovníci sázkové kanceláře BetVictor a studenti vysoké školy v anglickém Leedsu se rozhodli, že přijdou na kloub tomu, která hra vychází pro hráče v tomto ohledu nejlépe. Předmětem zkoumání se stalo celkem 32 hráčů a mezi hrami figurují celkem čtyři tituly.
Counter-Strike, Apex Legends, PUBG: Battleground a Call of Duty: Warzone. To jsou čtyři velice oblíbené pecky, o jejichž vlivu na zdraví člověka se studie chtěla zajímat nejvíc. Hlavní aktéři byli podrobeni zkoumání před a po hře. Klíčovým tématem byla činnost srdce.
U některých her se stres zvyšoval, u jiných zase snižovala. Jak měření dopadlo?
Vítězem je Counter-Strike
Populární „céesko“ dopadlo ze všech nejlépe. Na rozdíl od zbytku se totiž právě u téhle hry frekvence tepu snižuje. Nejprve jsou hráči nadšení už jen ze samotného zapnutí hry, po vypnutí počítače jsou však uklidněnější. Nejhůře naopak dopadl titul Apex Legends.
Kromě toho zjistila studie i několik zajímavých faktů, se kterými by měli profíci i příležitostní hráči kalkulovat:
- Během hry měli účastníci zdravou míru vzrušení
- Srdeční tep byl zvýšen ve všech hrách
- Léta zkušeností s hraním mohou vést k většímu snížení stresu
- Vysoké kolísání tepové frekvence souvisejí s událostmi ve hře
- Hraní Counter-Strike bylo vnímáno největší snižovač stresu
- Krevní tlak klesl pouze při přehrávání Apex Legends
Celé výsledky studie můžete najít zde.
„Zdá se, že účastníci považují hraní videoher za příjemnou aktivitu, která snižuje jejich stres. I když fyziologická opatření před hrou naznačují, že jsou relativně uvolnění, stále vnímají, že hraní je dobrá forma uvolnění stresu,“ myslí si psycholožka Dr. Andrea Utleyová.
Jak to máte s hraním vy? Jste nervózní a podráždění, nebo naopak klidní a uvolnění?