Boje mezi ázerbájdžánskými a arménskými vojenskými silami probíhají v posledních dnech v oblasti Náhorního Karabachu, na který si činí nárok obě země.
Podle serveru BBC jsou současné střety nejkrvavějšími za posledních několik let. Při nedělních bojích zahynulo nejméně 23 lidí.
Náhorní Karabach, obývaný převážně etnickými Armény, se nachází uvnitř ázerbájdžánských hranic a stává se tak častým zdrojem konfliktů mezi oběma státy. Při ozbrojených střetech v první polovině devadesátých let zemřelo na třicet tisíc lidí.
BBC upozorňuje také na červencové boje na hranicích regionu, které si vyžádaly nejméně 16 obětí. Následně se v hlavním ázerbájdžánském městě Baku konaly masové demonstrace za opětovné získání nadvlády nad spornou oblastí.
Konflikt může podle pozorovatelů navíc rozkolísat světové trhy, protože jižním Kavkazem je transportována ropa a zemní plyn od Kaspického moře.
Turecko vyjádřilo slovy prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podporu svému tradičnímu spojenci Ázerbájdžánu v jeho „bitvě proti invazi a krutosti“. Rusko, podle analytiků stranící spíše Arménii, vyzvalo k okamžitému příměří a rozhovorům.
Arménská vláda vyhlásila v reakci na napjatou situaci všeobecnou mobilizaci a stanné právo. Stejná opatření platí v Náhorním Karabachu a stanné právo vyhlásil také ázerbájdžánský parlament.
„Připravte se k obraně naší posvátné vlasti,“ vyzval své spoluobčany arménský premiér Nikol Pašinjan a obvinil Ázerbájdžán z „plánované agrese“.