Společnost Microsoft konečně signalizuje konec Ovládacích panelů ve Windows 11. Softwarový gigant na začátku roku představil řadu změn v sekci Nastavení Windows 11. Tento měsíc k tomu ještě začal testovat více způsobů, jak nahradit funkce Ovládacích panelů.
V nových testovacích verzích systému Windows 11 přesunula společnost Microsoft pokročilá síťová nastavení na novou stránku v aplikaci Nastavení, která obsahuje možnosti sdílení složek, tiskáren a možnosti zjišťování sítě. Některé vstupní body do nastavení sítě a zařízení ve Windows 11 nyní také přesměrovávají do aplikace Nastavení, místo aby vás nutily přejít do Ovládacích panelů.
Přístup společnosti Microsoft k migraci Ovládacích panelů je poměrně jednoduchý. Společnost chce odstranit stránky Ovládacích panelů pouze tehdy, když je v aplikaci Nastavení připravena alternativa k dané stránce. Například u Windows 11 22H2 bude uživatel při kliknutí na stránku „Programy a funkce“ v Ovládacích panelech přesměrován do Nastavení.
Stránka Aktualizace systému Windows v Ovládacích panelech byla také přesunuta do nové části s názvem „Odinstalovat aktualizace“ v aplikaci Nastavení. Apliakce Nastavení konečně umožňuje odinstalovat aktualizace systému Windows bez nutnosti přecházet do Ovládacích panelů.
Změny by mohly být zklamáním pro ty, kteří by pro tyto úkoly raději používali starší aplikace, jako jsou Ovládací panely, nebo jsou prostě jen zvyklí na staré uspořádání operačního systému.
Aplikace Nastavení měla již dávno nahradit Ovládací panely, zpětná komptabilita to ale zatím brzdila
Ovládací panely jsou starší součástí systému Windows, která se od prvního uvedení na trh v podstatě nezměnila. Aplikace Nastavení je moderní alternativou, která je obecně zjednodušená a vylepšená.
Ve většině případů se aplikace Nastavení používá snadněji než Ovládací panely. Jsou zde ale případy, kdy některá sekce v aplikaci Nastavení postrádá pokročilejší funkce.
Společnost Microsoft původně zavedla samostatnou aplikaci Nastavení v systému Windows 8 jako způsob, jak přepracovat tradiční Ovládací panely. Obě existovaly vedle sebe z důvodů podpory starších aplikací, podobně jako měl Microsoft uvnitř Windows 10 dva prohlížeče (Internet Explorer a Microsoft Edge).