Mezinárodní lidskoprávní organizace byla podle vlastního vyjádření ke kroku dotlačena opatřeními indické vlády. Zástupci Amnesty International je přirovnali k „honu na čarodějnice“.
Server BBC informuje, že po zmrazení účtů musela indická pobočka organizace propustit zaměstnance a zastavit všechny své kampaně a šetření. Na vyjádření indické vlády se zatím čeká.
Nejnovějšímu vývoji předcházelo mimo jiné srpnové zveřejnění zprávy o údajném porušování lidských práv indickou policií. Mělo k němu dojít při únorových nepokojích v severozápadní části indického hlavního města Dílí, kdy při násilnostech mezi hinduisty a muslimy přišlo o život 53 lidí.
Policie tehdy označila zprávu za „nevyváženou, zaujatou a zlovolnou“.
Zástupce Amnesty International Radžát Khosla pro BBC uvedl: „V Indii stojíme před bezprecedentní situací. Amnesty International Indie už nějakou dobu čelila náporu v podobě nejrůznějších útoků, šikany a pronásledování ze strany vlády, které byly prováděny velmi systematicky.“
Podle Khosli lze všechny tyto kroky přičíst lidskoprávní agendě organizace a „neochotě vlády odpovídat na námi pokládané otázky“.
Před dvěma lety provedla v kancelářích Amnesty v Bengalúru razii indická finanční policie. I tehdy byly organizaci dočasně zmrazeny účty. Další razie následovala v loňském roce.
Podle jejího zástupce Indie současnými kroky ohrožuje svou pověst skutečně demokratické země.
„Indie se neocitla v dobré společnosti (…). Působíme ve více než 70 zemích a činnost jsme zatím museli přerušit jen v jedné, a to v Rusku v roce 2016,“ upozorňuje Radžát Khosla.
Amnesty International uvedla, že se bude nadále účastnit všech soudních pří, které jsou proti ní v Indii vedeny.