Ne všechny druhy včel preferují pyl a nektar, některé si pochutnávají i na hnijícím mase. K tomu jim pomáhají speciální mikroorganismy, díky kterým se potravou neotráví. Na základě studie z mBio o tom informuje server ScienceNews.
Při slově včela se vám již od mala vybaví malá chlupatá stvoření létající z květu na květ a vytvářející med. Včely žijící v džunglích Střední a Jižní Ameriky se ale rozhodly pro jiné stravovací návyky.
„Podivíni včelího světa,“ říká o nich dle vědeckého serveru ScienceNews bioložka Jessica Maccaro z University of California.
Vědci si lámali hlavu, proč tyto včely rodu Trigona spp. preferují mršiny téměř čehokoliv včetně ještěrů a hadů, oproti sladkému nektaru, uvádí server. Maccaro se tak spolu se svými kolegy rozhodla podívat do útrob těchto masožravých včel.
V kostarické džungli jim připravili návnadu, a to kuřecí maso, které připevnili na větve stromů. Protože by to ale mohlo přilákat i jiné živočichy, například mravence, potřeli provázek, kterým to připevnili, vazelínou.
„Vtipné je, že jsme všichni vegetariáni. Bylo pro nás docela nechutné porcovat kuře, “ říká pro vědecký server entomolog Quinn McFrederick. Maso navíc v horké a vlhké džungli brzy změnilo svou strukturu.
Díky návnadě se vědcům podařilo odchytit asi 30 těchto včel. Mimo to odchytili také jeden druh tamních včel, který se specializuje pouze na květiny, a jeden druh, který nepohrdne jak hnijícím masem tak květinami.
Více střevních mikroorganismů i různé typy
Následná analýza poté ukázala, že včely živící se hnijícím masem mají mnohem více střevních bakterií produkujících kyseliny než včely, které se živí nektarem a pylem a ty, které masu holdují příležitostně. A to o až 30-35 %.
Některé typy mikroorganismů se navíc objevily pouze u výhradně masožravých včel, dodává vědecký server.
Ukázalo se také, že se jedná o podobný typ bakterií, jaký chrání mrchožrouty (jako jsou například hyeny) před otravou. Tak by tomu mohlo být i u včel dle vědců.
Evoluční ekolog David Roubik pro ScienceNews dále dodává, že včely část masa společně s některými bakteriemi vyvrhují a ukládají do svých hnízd, kde slouží jako potrava pro mladé včely.
Dle Maccaro je těžké určit, co se vyvinulo dříve, jestli tyto bakterie nebo schopnost včel jíst maso. Podle ní se však včely pravděpodobně nejprve rozhodly pro maso, neboť v džungli soupěřily o potravu, dodává server.